8 znakov, že vám niekto z vašich blízkych závidí


Rozprávate svojmu okoliu o svojich úspechoch a na ich tvárach vidíte úprimné úsmevy a v ich očiach obdiv.

„Je skvelé, keď sa môžem podeliť o svoju radosť!“ – pomyslíte si. Ale čo ak sa za ich úsmevom skrýva závisť a pohŕdanie?

Tu je osem znakov, ktoré vám pomôžu odhaliť vo vašom okolí závistlivú osobu:

1. Dostávate neúprimné komplimenty.

Závistliví ľudia vás môžu zasypať komplimentmi. Sú však úprimní? Keď sa otočíte, na ich tvári sa prejaví neskrývaná závisť. Nikdy vám to nepovedia do očí. Naopak, budú vám lichotiť a podlizovať sa vám.

2. Váš úspech neberú vážne.

Takíto ľudia budú bagatelizovať akýkoľvek váš úspech a budú tvrdiť, že ste nedosiahli nič výnimočné. Budú dávať najavo, že ste len mali šťastie. „To dokáže každý! Čo je na tom také výnimočné?“ budú hovoriť.

Advertisements

3. Chválenie sa svojimi úspechmi.

Závistliví ľudia nikdy nezabudnú spomenúť svoje úspechy. Sú pre nich sväté! Budú si pripisovať zásluhy za úspechy, o ktoré sa možno ani nezaslúžili. Aby vám pokazili dovolenku alebo aby vás zatienili, budú sa snažiť byť stredobodom pozornosti. Ľahko sa môže stať, že oznámia svoje zasnúbenie priamo na vašej svadbe.

4. Napodobňujú vás.

To však neznamená, že máte fanúšikov. Môže to byť dokonca naopak. Ľudia so sklonom k závisti môžu napodobňovať vaše spôsoby alebo štýl obliekania. Pomáha im to cítiť sa lepšie.

5. Súťažia s vami.

Závistliví ľudia túžia súťažiť, chcú mať vo všetkom prvenstvo, neustále bojujú o vedenie. Honba za úspechom je ich trvalý stav.

6. Tešia sa z vašich chýb.

Závistlivý človek sa vždy teší, keď sa vám niečo nepodarí alebo keď vás pokarhajú. I keď pred vami skrývajú svoje skutočné pocity, vo svojom srdci sa vždy tešia z vašej porážky.

Advertisements

7. Ohovárajú vás za vaším chrbtom.

Závistliví ľudia môžu byť naoko na vás hrdí a obdivovať vás, ale hneď ako opustíte miestnosť, začnú vás s kolegami rozoberať. Nakoniec určite dospejú k záveru, že si úspech nezaslúžite, že máte známosti alebo šťastie, že vás má šéf radšej, že všetku prácu za vás odviedli iní atď.

8. Bez akéhokoľvek dôvodu vás nenávidia.

Ak vás bezdôvodne nenávidia, pravdepodobne je za tým závisť. Nie je veľmi príjemné byť nenávidený. Len sa nesnažte závistlivej osobe zapáčiť. Pravdepodobne to nebude fungovať. Jednoducho ju vymažte zo svojho života.