6 vecí, o ktorých je dobre mlčať, aj keď sa na ne pýtajú


Je ťažké hovoriť s niekým a nezdieľať názory a myšlienky, ktoré ho trápia. Taká konverzácia sa však niekedy nestane „potravou pre myseľ“, ale skutočným „jedom“, ktorý núti partnera, aby rozhovor rýchlo ukončil a nebol s daným človekom v takom kontakte.

1. Vlastné choroby

Ak sa o váš zdravotný stav skutočne zaujíma blízky priateľ, príbuzný alebo člen rodiny – je to jedna vec. Vedieť podrobnosti o testoch, návštevách u lekára a každodenných príznakoch – o to, väčšina ľudí nemá záujem. Radi o sebe hovoríme a v určitom veku do života vnesieme aj tému nášho zdravia. Keď dve babičky na lavičke diskutujú o artritíde, pravdepodobne majú spoločný problém a liečebné metódy a váš zápal okostince alebo, prepáčte, hemoroidy, ich vôbec nezaujímajú.

2. Predchádzajúce vzťahy

Je nepravdepodobné, že sa oboznámite s touto témou, bez toho aby ste boli priateľmi. Áno len tak sa to dá. Keď príde ten pravý okamih (nemusíte naň zvlášť čakať), mali by ste povedať / počúvať o minulosti svojej milovanej osoby. To nám dáva jasnejší portrét osobnosti, jej charakteru. Stačí však povedať, že vzťah bol ukončený z hentakého dôvodu a netvrdiť, ako ste sa spolu cítili zle alebo dobre, čo ste urobili a kam ste šli. To bola minulosť, teraz máte pred sebou nový život.

Advertisements

3. Vlastný archív

Niekedy vás žiadajú, aby ste ukázali fotografie z dovolenky. Ste v pokušení, lebo chcete ukázať všetkých 150 záberov, vrátane tých najzaujímavejších. To isté platí o ručných prácach, rodinných albumoch, obľúbených videách atď. Nadmerná dôležitosť vám nepomôže, ale naopak vás prinúti odísť do dôchodku a bežať rýchlejšie.

4. Cudzie tajomstvá

Klebety sú tabu. Nielen preto, že nosíte masku slušného človeka, ale preto, lebo umývanie kostí iných ľudí je ušľachtilá ale nevďačná úloha. Situácia sa môže vyšmyknúť spod kontroly a časom budú fakty zvrátené a na vás budú prstom ukazovať ako na zdroj. Budete sa za to veľmi hanbiť! A nemusíte sa zaoberať záležitosťami iných ľudí, najmä ich rodinnými vecami. Napríklad, prichytili ste muža svojej kamarátky ako klame. Budete ticho? Poviete jej to? Možno by ste to mali nechať tak, nech sa to vyrieši samé, aby ste pri poskytovaní služieb nespôsobovali problémy.

5. Cudzie deti

Pamätajte na jednoduché pravidlo: nikdy nekritizujte deti pred ich rodičmi. Najmä pred ich matkou nie. Či už je to stokrát pravda, nebude s tým súhlasiť. Má svoj vlastný názor a podľa toho je jej dieťa tým najlepším.

Advertisements

6. „Som milovaná“

O sebe sa všeobecne snažte hovoriť čo najmenej. Po prvé, čím menej ľudí v okolí o vás vie, tým lepší a pokojnejší život máte. Po druhé, existuje riziko, že sa necháte uniesť, a potom sa dialóg zmení na monológ. Ticho je vždy lepšie ako klábosenie a ako povedal Fjodor Michajlovič Dostojevskij:

Priateľ môj, nezabudnite, že ticho je dobré, bezpečné a krásne. Ticho je vždy krásne a krajšie ako rečník.

Ak premýšľate primárne o tom, s kým hovoríte, stanete sa vynikajúcim konverzacionárom. Koniec koncov, ak pri dialógu, ten druhý čaká v rade, aby doplnil nejakú poznámku ale rozprávajúci to nevníma a teda nepočuje, potom sa situácia zmení na rozhovor medzi hlúpym a hluchým.