5 výrazov manipulátora, ktoré môžu pripraviť o rozum kohokoľvek


1. Stále zveličuješ

Samozrejme, že všetci niekedy pripisujeme príliš veľký význam maličkostiam. Lenže pri manipulátoroch vždy napokon vysvitne, že ste v skutočnosti mali pravdu vy. Manipulátori budú naschvál robiť veci, ktoré vo vás vyvolávajú pocit paranoje. Napríklad budú pred všetkými flirtovať so svojím bývalým a potom povedia, že sa vám to len zdalo a aby ste nerobili z komára somára. Po mesiaci sa však ukáže, že s tým bývalým vás aj podviedli.

Cieľom manipulátora je donútiť vás zapochybovať o svojej vlastnej intuícii a cítiť sa ako podozrievavý detektív. Manipulátor vám neustále niečo naznačuje, aby vo vás vyvolal pocit úzkosti, a potom vás zo všetkého obviní.

2. Neznášam dramatické scény

Avšak sú to práve manipulátori, ktorí neustále vyvolávajú dramatické situácie. Spočiatku vás budú vychvaľovať, akú máte úžasnú povahu, ale čoskoro ich to omrzí. Manipulátori sú aj patologickí klamári, sérioví podvodníci a večné obete. Manipulátori zámerne provokujú, a keď zareagujete, obvinia vás, že ste vyvolali dramatickú situáciu, ktorú oni tak veľmi neznášajú. Budete sa cítiť previnilo za to, že ste reagovali na ich nechutné správanie.

3. Si príliš citlivý/-á.

Úlohou manipulátora je emočne vás vyprovokovať. Najprv vás bude chváliť a spievať na vás ódy, potom vás zrazu začne bez varovania či dôvodu úplne ignorovať a bude čakať na vašu reakciu. A keď zareagujete, tak vás obviní, že ste príliš citlivý/-á alebo náročný/-á. Bude vás urážať, znevažovať a kritizovať (akoby zo žartu, podpichovačne) a posúvať vaše osobné hranice, až kým rozčúlene nezareagujete. A potom vás za vašu reakciu obviní, že ste sa zbláznili. Manipulátori dokážu človeka zneistiť a urobiť bezbranným, len na to potrebujú určitý čas.

4. Zle si ma pochopil/-a

Samozrejme, že v každej dvojici sa občas vyskytnú nedorozumenia a pochybenia. Lenže manipulátori zámerne vyvolávajú provokácie. A keď zareagujete, všetko otočia naruby a obvinia vás, že ste to zle pochopili. Často dokonca popierajú, že vôbec niečo také povedali. Volá sa to „gaslighting“ – keď niekto zámerne niečo povie alebo urobí, aby potom obvinil ostatných, že to zle pochopili (alebo úplne popiera, že to, čo povedal alebo urobil, sa vôbec stalo). V skutočnosti ste to pochopili správne. Jednoducho sa snažia, aby ste zapochybovali o svojom zdravom rozume.

5. Zbláznil si sa/ si opitý/ žiarliš/ si do mňa blázon atď.

Nálepkovanie je obľúbeným nástrojom manipulátorov. Podľa nich sú všetci ich kolegovia, bývalí milenci, či priatelia buď blázni, alebo alkoholici, žiarlivci a ktovie čo ešte. Nepochybujte o tom, že aj pre vás už majú pripravenú nálepku. Budete len ďalším článkom nekonečného reťazca idealizácie a znevažovania, do ktorého sa dostane každý nešťastník, ktorý sa ocitne na ich ceste.

Jediným východiskom z tohto deštruktívneho vzťahu je ukončiť s ním všetky kontakty. Žiadne esemesky, telefonáty, e-maily alebo priateľstvá na sociálnych sieťach. Inak si môžete byť istí, že urobia všetko pre to, aby vás pripravili o rozum.

Dobrou správou je, že ak sa manipulátor snaží, aby ste pochybovali o svojej intuícii, znamená to, že má s tým problémy. Manipulátori sa snažia psychicky zničiť každého, kto by mohol ohroziť ich ilúziu normálneho života. Takže keď s vami začnú hrať „mentálne hry“, môžete si byť istí, že ste odhalili, že s nimi nie je niečo v poriadku.