Preto každý deň presne o 21:00 žiadam moje deti, aby išli do svojej izby


Zvyčajne o 20:30 dávam svojim dvom dospievajúcim dcéram varovné upozornenie. A o 21:00 už otvorene hovorím: „Musíte ísť do svojej izby.“ Hovorím to takmer každý večer. A zakaždým mi oponujú: „Ale prečo by sme mali ísť spať o deviatej? Už nie sme malé!“

,,Nemusíte ísť spať, môžete si niečo robiť vo svojej izbe – ale žiadam vás, aby ste opustili obývačku.“ Mama a ja sme sa celý deň nevideli, chýbali sme si a toto je náš čas kedy sa chceme porozprávať.

DIEVČATÁ ZVYČAJNE ROBIA SCÉNY A HNEVAJÚ SA.

Úprimne povedané, toto pravidlo existuje v našom dome od nepamäti. Sme rodičmi už 15 rokov a nikdy to u nás nebolo tak, že by nám deti zaberali čas po celý deň. Áno, samozrejme, robíme pre ne veľa – ale nie 24 hodín denne. Milujeme svoje deti a, samozrejme, hrajú dôležitú úlohu v našich životoch. A budeme ich vždy podporovať a pomáhať im.

Ale stále sme tu aj „my“. Náš vzťah Musíme venovať svoju pozornosť aby sme zabezpečili to aby tieto vzťahy zostali silné, blízke a zdravé. Preto je to také dôležité:

ZDRAVÉ MANŽELSTVO JE ZÁKLADNÝM KAMEŇOM RODINY.

Základným kameňom vašej rodiny nie sú deti. Sú súčasťou celku a tvoria veľkú časť všetkého ostatného avšak nedržia na pleciach celú ťarchu tejto štruktúry. Najdôležitejšou časťou manželstva ste vy a vaša manželka, manžel, partner. Deti sa na vás pozerajú, berú si z vás príklad a na základe vašich skúseností si vyberajú si svoj smer.

Advertisements

PRIPOMEŇTE SI, ŽE PREDTÝM AKO SA OBJAVILI DETI, STE BOLI LEN VY, AKO PÁR.

Spočiatku neboli žiadne deti. Najprv sme sa zamilovali jeden do druhého, trávili spolu spolu hodiny, telefonovali sme si až do bieleho rána (telefón vtedy visel na stene a mal dlhú šnúru) a nakoniec sme sa rozhodli zostať navždy spolu. Boli sme na začiatku. Začali sme celý tento rodinný príbeh. A až potom sa objavili naše krásne deti. A sme za to veľmi radi a vďační, pretože nám dávajú toľko svetla a radosti. Ale náš zväzok je svätý. A práve túto posvätnosť musíme chrániť zo všetkých síl.

PO ODRASTENÍ DETÍ, ZAS ZOSTANEME DVAJA.

Nič netrvá večne. Naše deti čoskoro vyrastú a vyletia z hniezda. Neviem ako vy, ale ja osobne sa nebudem starať o svoje 30-ročné deti a ponúkať im ďalšiu izbu v dome, nechám ich žiť samé.

Takže, keď nás opustia, založia si vlastné rodiny a budú vychovávať svoje deti, bol by som rád, keby náš vzťah s manželkou zostal taký silný a blízky ako na samom začiatku. A aby sme si pre seba zaistili takúto budúcnosť, musíme na vzťahoch pracovať už teraz. Prioritou by mal byť náš vzťah, nie naše deti.

MUSÍME ÍSŤ DEŤOM DOSTATOČNÝM PRÍKLADOM.

Ako som povedal, deti sa na nás pozerajú a berú si od nás príklad. Práve s nami sa učia, ako budovať a udržiavať vzťahy. Často hovorím: „Musíte vzdelávať dospelých, nie deti.“ Neviem ako je to u vás, ale ja by som bol rád, keby deti vyrastali v normálnom zdravom vzťahu, aby išli na rande a zažili pravú lásku a rodinu.

Advertisements

Preto je pre mňa prioritou zdravý vzťah s mojou ženou – koniec koncov sa deti učia tým, že sa na nás pozerajú. Preto je manželka na prvom mieste pre mňa a deti až na druhom mieste. Prvé a druhé miesto je veľmi blízko, treba to tak brať a zároveň ich vnímať oddelene.

Na konci dňa sme všetci unavení a napätí. A áno, deti vás potrebujú, sú veľmi dôležité. Sú na dôležitom druhom mieste hneď po vašom manželovi. Nie priatelia, ani kolegovia, ba dokonca ani koníčky. Deti a manželka. A mali by ste sa starať o deti, ale predovšetkým – starajte sa o udržiavanie dobrého vzťahu vo svojom páre. Keď deti uvidia, ako otec miluje svoju matku a ako si matka váži otca, budú veriť, že aj oni sú milovaní, dôležití a cenní, získajú dôveru vo svet okolo seba.

Žijeme v bláznivom svete. Práca, práca, práca. A neustále deti – venujeme deťom veľa pozornosti. Preto každý deň presne o 21:00 žiadam moje deti, aby išli do svojej izby. Aj vďaka tomu sme si manželkou niekoľkokrát za mesiac naplánovali rande a išli sme spolu niekde von. Pretože je to dôležité. Pretože prvými sme boli MY.