10 zvykov šťastných párov z pohľadu psychiatra


Dr. Mark Goulston je svetoznámy psychiater a autor niekoľkých bestsellerov. Okrem toho je aj aktívny bloger. Jeho článok 10 zvykov šťastných párov si prečítalo už viac ako pol milióna ľudí na celom svete.

Bez ohľadu na, v akom stave sa práve nachádza váš vzťah, aj tak vás bude zaujímať, aké zvyky považuje doktor Goulston za dôležité, aby čaro lásky medzi vami a vašou polovičkou nikdy nevyprchalo.

1. Dbajte na to, aby ste chodili spať v rovnakom čase

Spomeňte si na začiatky vášho vzťahu, keď ste sa nevedeli dočkať chvíle, keď budete spolu v jednej posteli, aby ste sa konečne pomilovali. Šťastné páry odolávajú pokušeniu ísť spať v rôznom čase. Idú si ľahnúť v rovnakom čase napriek tomu, že jeden z partnerov neskôr potichu vstane, aby si dokončil svoje povinnosti, ale bez toho, aby rušil spánok svojho milovaného.

2. Pestujte spoločné záujmy

Keď prudký oheň počiatočnej vášne pohasne a zmení sa na stály plameň lásky, mnohé páry zistia, že v skutočnosti nemajú až tak veľa spoločného. Nepodceňujte však význam toho, čo môžete robiť (čomu sa môžete venovať) spoločne. Aj keď nemáte veľa spoločných záujmov, možno nájdete niečo, čo sa bude páčiť vám obidvom (samozrejme, ak chcete byť šťastný pár). Ale nezanedbávajte ani svoje vlastné záujmy a koníčky. Nielenže budete pre svojho partnera zaujímavejší, ale budete od neho aj menej závislý.

Advertisements

3. Ak idete niekde spolu, držte sa za ruky alebo kráčajte vedľa seba

Keď šťastný pár niekam ide, nikdy sa nestane, že by jeden partner kráčal za druhým alebo bežal dopredu. Nie, idú spolu a držia sa za ruky alebo aspoň kráčajú vedľa seba. Uvedomujú si, že vzájomná blízkosť je oveľa dôležitejšia, ako prísť niekam prvý.

4. Nech je dôvera vaším pravidelným „programom“

Ak (alebo skôr keď) sa nepohodnete alebo sa pohádate, nezabúdajte, že šťastné páry sú šťastné preto, lebo si dokážu navzájom dôverovať a odpúšťať a nie pestovať nedôveru a hnev.

5. Skúste viac myslieť na to, čo váš partner robí správne a menej na to, čo robí nesprávne

Ak budete na svojom partnerovi hľadať chyby, verte, že ich nájdete neúrekom. Ale rovnako v ňom nájdete aj dobré vlastnosti. Záleží na tom, čo presne hľadáte. Šťastné páry sa nalaďujú pozitívne.

6. Objímte sa, keď sa večer po práci stretnete

Naša pokožka má pamäť na „dobré dotyky“ (láska), „zlé dotyky“ (násilie) a na „absenciu dotykov“ (zanedbávanie). A keď sa vítate alebo lúčite so svojou „drahou polovičkou“ objatím, doslova sa ponoríte do „dobrých dotykov“, ktoré vám pomáhajú prekonať akékoľvek nepriaznivé situácie.

7. Každé ráno si povedzte „Milujem ťa“ a „Pekný deň“.

Ide o skvelý spôsob, ako sa od rána nabiť toleranciou a dobrou náladou, s ktorou môžete vzdorovať dopravným zápcham, dlhým radom a iným nepríjemným situáciám.

Advertisements

8. Každý večer si zaželajte dobrú noc, bez ohľadu na to, nakoľko úprimne to myslíte.

Partnerovi tým naznačíte, že bez ohľadu na to, ako veľmi ste naňho nahnevaný, na vzťahu vám stále záleží a chcete v ňom pokračovať. Hovorí to o tom, že to, čo je medzi vami, je oveľa silnejšie a dôležitejšie než jeden nepríjemný incident.

9. Nezabudnite sa spýtať partnera, ako sa mu darí

Zavolajte občas partnerovi domov alebo do práce, aby ste zistili, aký má deň. Je to aj skvelý spôsob ako zistiť, čo vás čaká, keď sa večer stretnete. Ak mal napríklad váš partner hrozný deň, nemôžete očakávať, že bude mať úprimnú radosť z vášho bezoblačného dňa.

10. Buďte radi, že vás vidia spolu

Šťastné páry nemajú problém ukázať sa spolu v spoločnosti. Ba čo viac, tešia sa, že ich ľudia vidia spolu pri akejkoľvek emocionálnej interakcii, či už ide o náhodný dotyk ruky alebo ramena alebo vášnivý bozk. Nechcú druhých ľudí uvádzať do nepríjemnej situácie, chcú len ukázať, že patria k sebe a sú spolu šťastní.

Advertisements

Zvyky šťastných párov sa veľmi líšia od zvykov nešťastných párov. Ale čo je to zvyk? Je to určitý vzorec správania, ktorý dodržiavate automaticky a ktorého udržiavanie si nevyžaduje veľké úsilie. Aby sa akékoľvek správanie stalo zvykom, musí sa opakovať aspoň 21 dní. Ak budete dodržiavať správanie opísané v tomto článku, vaše osobné vzťahy budú vďaka nemu oveľa zdravšie a šťastnejšie. A nezabudnite. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, nezúfajte. Stačí sa partnerovi ospravedlniť, požiadať ho o odpustenie a ďalej pracovať na osvojovaní si užitočných návykov.

Ak by existoval nejaký kľúč k šťastiu v láske, v bežnom živote či k úspechu, určite by v sebe ukrýval túto radu: v rozhovoroch s ľuďmi viac počúvajte a menej rozprávajte, viac sa o nich zaujímajte a menej sa snažte sami zaujať, viac obdivujte iných a menej vzbudzujte obdiv.