životných rád od ľudí po 60-tke


V prieskume medzi ľuďmi nad 60 rokov na tému: „Aké rady by ste dali moderným mladým ľuďom?“, Väčšina opýtaných odpovedala takto:

1. Ľudia vždy hovoria: „Dobrá práca je taká, v ktorej si každý deň užijete naplno.“ Toto je nepravdivé tvrdenie. Dobrá práca je taká, ktorú si môžete vykonávať maximum pracovných dní a zároveň pokrýva všetky vaše výdavky. Takmer nikto nemá prácu, ktorú daný človek dokáže zbožňovať každú sekundu.

2. Roky plynú bez mihnutia oka. Nežente sa mladí. Žite svoj život naplno. Cestujte. Pracujte. Nezáleží na tom, či máte peniaze alebo nie. Zbaľte si kufre a choďte tam, kde si to môžete dovoliť. Pokiaľ nemáte deti, neutrácajte peniaze za veci. Na akékoľvek hlúposti. Spoznávajte svet. Ukážte na jeden bod na mape. A choďte tam!

3. Neberte všetko príliš vážne. Aj keď sa v niektorých chvíľach cítite zúfalo a váš život je plný beznádeje, skúste sa nad tým pousmiať, len to vás poteší..

4. Priateľ je niekto, kto príde na pomoc, aj keď mu zavoláte v noci o druhej. Zvyšok sú iba známi.

5. Najdôležitejšou osobou vo vašom živote je tá, ktorá súhlasí s tým, že sa s vami podelí o svoj život. Zvážte to.

Advertisements

6. Ani si len nevšimnete ako vaše deti vyrastú. Takže s nimi trávte čo najviac času.

7. Zatiaľ nikto nezomieral s ľútosťou, že vo svojom živote pracoval málo. Buďte usilovní, ale nevyvyšujte prácu nad rodinu, priateľov a nakoniec nad seba samých!

8. Môžete prežiť dlhý život alebo možno krátky – nikto nevie. Nech už je to tak či onak, musíte sa starať o svoje zdravie už v mladosti.

9. Ak ste už unavení zo svojho života, zastavte sa, premýšľajte o súčasnom okamihu, užite si všetko, čo je krásne a skutočne dôležité. Zhlboka sa nadýchnite, uvoľnite sa. A pochopte, že všetko je relatívne.

10. Jedzte a cvičte, akoby ste boli diabetik so srdcovým ochorením a nikdy sa ním nestanete.

11. Máme iba jeden život. Zobuďte sa lebo jedného dňa vstanete a uvedomíte si, že už máte 60 rokov a nedosiahli ste v živote nič, o čom ste snívali.

12. Možno to nie je tak hlboká rada ako ostatné, ale je dôležitá: pravidelne si čistite zuby, problémy so zubami sú tie najhoršie.

13. Nedodržiavajte všetky rady ako biblické zmluvy. Môžete o radu požiadať niekoho, koho rešpektujete, no potom znova zvážte vašu situáciu a urobte vlastné rozhodnutie.

Advertisements

14. Veci sú len veci. Nedržte sa materiálnych objektov, vnímajte čas a udalosti.

15. Zlomenina, ktorú ste si práve privodili, sa prejaví v starobe. Aj keď si myslíte, že ste sa úplne uzdravili. Verte mi!

16. Vážte si každú chvíľu a každú maličkosť. V mladosti vždy chcete všetko naraz. Tak prečo by ste si mali vážiť každý malý okamih? Nebudeme na tejto planéte naveky a najväčšou radosťou, ktorú si môžeme dovoliť, je vychutnať si každý moment. Namiesto písania správ zdvihnite telefón a hovorte s ním naživo. Navštívte mamu bez dôvodu, len tak. Nasávajte každú chvíľu.

17. Plaťte všetky svoje účty a vyhýbajte sa dlhom.

18. Žiarlivosť ničí vzťahy. Dôverujte svojej polovičke. Ak nie jemu, tak komu môžete veriť?

19. Ak máte nesplnený sen, mali by ste sa aspoň pokúsiť priblížiť k jeho realizácii. Pretože s pribúdajúcim vekom to bude ešte nemožnejšie.

20. Keď sa s niekým stretnete prvýkrát, uvedomte si, že o tejto osobe neviete nič. Vidíte jeho národnosť, pohlavie, vek, oblečenie. Zabudnite na všetko. Neviete nič. Sú to stereotypy, ktoré vám prídu na um, pretože náš mozog miluje všetko kategorizovať a tým nám obmedzuje život.