Joseph Brodsky: „V žiadnom prípade sa nestavajte do pozície obete“


1. Pokúste sa rozšíriť svoju slovnú zásobu a pristupujte k nej tak, ako pristupujete k svojím bankovým účtom. Venujte jej veľkú pozornosť a snažte sa zvýšiť jej bonitu. Cieľom nie je propagovať výrečnosť v spálni ani váš profesionálny úspech. Cieľom je, aby ste sa vyjadrovali čo najúplnejšie a najpresnejšie. Jedným slovom, cieľom je vaša vyrovnanosť.

2. Nespoliehajte sa príliš na politikov. Nie že by boli neinteligentní alebo nečestní, ako to väčšinou býva, ale kvôli množstvu práce, ktorý nezvládajú ani tí najlepší z najlepších. Nanajvýš sa im podarí trochu zmierniť ťažké sociálne problémy, ale neodstránia ich. Nech by bolo zlepšenie situácie akokoľvek významné, z etického hľadiska bude vždy zanedbateľná, pretože vždy sa nájdu takí ľudia, minimálne jeden, ktorí z toho nebudú mať úžitok.

3. Svet je nedokonalý. Zlatý vek sme nikdy nemali a nikdy mať nebudeme. Stane sa iba to, že svet sa bude rozrastať, teda preľudňovať sa, pričom jeho veľkosť sa nezmení. Bez ohľadu na to, ako úprimne vám človek, ktorého ste si zvolili, sľúbi, že sa s vami rozdelí o koláč, jeho veľkosť sa nezväčší. Porcie budú nevyhnutne menšie. V tomto svetle – alebo skôr v tme – sa musíte spoľahnúť na vlastnú domácu kuchyňu, t. j. riadiť si svet sami, aspoň tú časť, ktorá je vám známa a dostupná.

4. Buďte skromní. Už teraz je nás príliš veľa a čoskoro nás bude oveľa viac. Tlačenie sa o miesto pod slnkom je nevyhnutne na úkor tých, ktorí sa tlačiť nechcú. To, že niekomu šliapete na päty, neznamená, že mu musíte vyliezť na plecia. Všetko, čo z tej výšky uvidíte, bude len more ľudí a tých, ktorí podobne ako vy zaujali rovnaké prominentné, ale aj veľmi neisté postavenie: postavenie ľudí, ktorí sú bohatí a slávni.

Advertisements

5. Ak sa chcete stať bohatými alebo slávnymi alebo jedným aj druhým, veľa šťastia, ale úplne sa tomu nepoddávajte. Túžiť po niečom, čo má niekto iný, znamená stratiť vlastnú jedinečnosť. Na druhej strane to určite podporuje masovú výrobu.

6. V žiadnom prípade sa nestavajte do pozície obete. Bez ohľadu na to, aká nepríjemná je vaša situácia, snažte sa z nej neobviňovať vonkajšie faktory: históriu, vládu, šéfov, rasu, rodičov, fázu mesiaca, detstvo, predčasné sadanie na nočník atď. V okamihu, keď na niečo prenesiete vinu, podkopávate svoje vlastné odhodlanie niečo zmeniť.

7. Vážte si život nielen pre jeho krásu, ale aj pre jeho ťažkosti. Aj tie sú súčasťou hry a dobré na nich je, že sú podvodom. Vždy, keď ste zúfalí alebo na pokraji zúfalstva, keď máte problémy alebo ťažkosti, nezabúdajte, že je to život, ktorý sa s vami rozpráva jazykom, ktorý dobre pozná.

8. Svet, do ktorého sa chystáte vstúpiť, nemá dobrú povesť. Nie je to príjemné miesto, ako čoskoro zistíte a pochybujem, že sa stane oveľa príjemnejším do doby, keď ho opustíte. Je to však jediný svet, ktorý máme k dispozícii: neexistuje žiadna alternatíva. A aj keby existovala, nie je isté, že by bola oveľa lepšia ako táto.

9. Ignorujte ľudí, ktorí vám budú chcieť znepríjemniť život. Bude ich veľa, tak na oficiálnych, ako aj samoobsadených pozíciách. Ak sa im nebudete môcť vyhnúť, tolerujte ich, ale len čo sa ich zbavíte, okamžite na nich zabudnite.

Advertisements

10. To, čo robia vaši neprajníci, nadobúda svoj význam alebo dôležitosť podľa vašej reakcie. Preto prejdite okolo nich alebo ich obíďte, akoby boli oranžovým, nie červeným svetlom. Takto oslobodíte svoje mozgové bunky od zbytočného rozrušenia. Možno dokonca zachránite týchto bláznov pred nimi samými, pretože možnosť, že na nich zabudnete, je menšia ako možnosť, že im odpustíte. Prepnite kanál: nemôžete zastaviť vysielanie tejto siete, ale je vo vašej moci znížiť jej sledovanosť. Toto rozhodnutie pravdepodobne nepoteší anjelov, ale určite zasadí ranu démonom, a to je v tejto chvíli najdôležitejšie.