Omar Chajjám a jeho 15 najlepších citátov


Omar Chajjám je významný perzský básnik, matematik a jeden z najslávnejších východných filozofov. Jeho štvorveršia sú plné múdrosti, humoru a trúfalosti. Štýl akým prezentuje svoje myšlienky v literárnej symbolike, dovoľuje slobodne vyjadriť to, čo inak nebolo možné vysloviť nahlas v jasnom texte.

O živote a človeku

1. Človek neanalyzuje ako voňajú ruže. Iný, bude z trpkých bylín extrahovať med. Ak dakomu darujete maličkosť, zapamätá si to navždy. No ak niekomu dáte život, nechápe ho.

2. Čím nižšie človek klesne na duši, tým vyššie dvíha nos. Nosom sa ťahá tam, kde jeho duša nedorástla.

3. Koho život bije, dosiahne viac. Med je hodnotnejší ako soľ. Kto prelial slzy, smeje sa úprimnejšie. Kto umieral, pochopil o čom je život!

4. Cez jedno okno pozerali dvaja. Jeden videl dážď a blato. Druhý, zelené listy, jar a modré nebo.

5. Sme zdrojom zábavy a baňou smútku. Sme úložiskom špiny a čistým prameňom. Človek v zrkadle vidí svet, svet mnohých tvári. Je bezvýznamný a nesmierne veľký!

6. Ako často, v živote, robíme chyby, strácame tých, ktorých si vážime. Cudzí sa nám líškajú a snažia sa nám zapáčiť a my utekáme od blížneho. Pozdvihujeme tých, ktorí o nás nestoja, a zrádzame najvernejších. Ubližujeme tým, ktorých milujeme a čakáme na ich ospravedlnenie.

7. Nikdy sa do tohto sveta nedostaneme, nikdy sa nestretneme s priateľmi pri stole. Treba si uchmatnúť každý moment aby si to potom človek nevyčítal.

8. Nezáviďte tomu, kto je silný a bohatý, veď predsa po svitaní vždy príde západ slnka.

9. V tomto živote produkujeme krátky a rovnaký nádych. Správajte sa akoby išlo len o podnájom.

O láske

10. Darovať seba, neznamená predať sa. Spať vedľa, neznamená prespať sa. Nepomstiť sa, neznamená všetko odpustiť. Nebyť vedľa, neznamená neľúbiť.

11. Môžete zviesť muža, ktorý má ženu, môžete poblázniť muža, ktorý má milenku, ale nemôžete zviesť človeka, ktorý má milovanú manželku.

12. Aby ste mohli prežiť život múdro, musíte byť študovaný. Preto si zapamätajte dve dôležité pravidlá na úvod: radšej byť hladný, než zjesť čokoľvek, radšej byť sám než s kýmkoľvek.

13. Na milovanom človeku vám nedostatky nevadia, na nemilovanom vás aj klady podráždia.

14. O žiali, žiali srdca, kde vyhasla vášeň. Tam, kde nie je trápenie lásky, tam sen o šťastí niet. Deň bez lásky sa stráca, je škaredý, smutný a neplodný.

15. Odtrhnutý kvet by mal byť podarovaný, báseň, by mala byť dopísaná a milovaná žena by mala byť šťastná, v opačnom prípade ste si ju nemali brať, keď jej lásku nedokážete dať.