22 zlatých pravidiel podnikania v židovskom štýle


Útla knižka Podnikanie v židovskom štýle. 67 zlatých pravidiel
obsahuje jedinečné pravidlá podnikania, ktoré vytvorili
starovekí mudrci pred mnohými rokmi a ktoré sa prekvapivo
hodia do súčasnej doby a sú aktuálne pre podnikanie v 21. storočí ako nikdy predtým.

Zrejme si každý v živote položil otázku, prečo je toľko úspešných podnikateľov Židov. Čo také robia a čo také majú, že dosahujú také úspechy.

Okolo židovského podnikania je rozšírených veľa stereotypov, ale pomerne málo faktov. Začneme tým, že za najbohatšieho Žida sa považuje zakladateľ spoločnosti Oracle, Larry Ellison, ktorý je v rebríčku najbohatších ľudí časopisu Forbes až na 6. mieste. Avšak niet dymu bez ohňa. Vzťah k peniazom a podnikaniu bol zakotvený ešte v židovskom svätom písme, ktoré je staré tisícky rokov, a preto sa v tomto národe pestuje kultúra zachovávania a zveľaďovania bohatstva.

Žeby práve tieto pravidlá, ktoré sa odovzdávajú genetickou cestou z jednej generácie Židov na druhú, umožňovali získať obrovské bohatstvo? V učebniciach marketingu sa o tom nepíše, ale drvivá väčšina svetovej podnikateľskej elity sa riadi zlatými pravidlami uvedenými v tejto knihe.

Tu je 22 najzaujímavejších pravidiel židovského podnikania a vlastností, ktoré by si mal osvojiť každý podnikateľ:

1. Nech je majetok vašich spolubratov pre vás rovnako cenný ako váš vlastný. Tak či onak, židovský obchodný partner je jedným z najpoctivejších. Na základe mojich skúseností a skúseností mojich príbuzných môžem konštatovať, že Židia, s ktorými sme sa v živote stretli, sa správali s veľkou úctou k majetku a relatívnym úspechom mojej rodiny.

2. Nestrácajte zbytočne čas. Len sa zamyslite, koľko času strácame čakaním, cestovaním, bezmyšlienkovitým vysedávaním na internete. Každá minúta je dar a mala by byť prospešne využitá. Včera som celý deň premýšľal nad touto vetou a prečítal som si niekoľko chasidských prísloví na túto tému. Takže budúci týždeň začnem experimentovať so svojím časom.

3. Držte sa ďalej od zlého suseda. Prečo je bývanie v centre také drahé?! Tak preto, že náklady na bývanie sú o 50 % vyššie kvôli tomu, kto je váš sused. Ako je lepšie začať deň? Keď stretnete vo výťahu Vitalija Klička alebo depresívnu starenku s desiatimi mačkami!!

4. Nehovor nič, ak nemáš čo povedať.

5. Pracujte, kým ešte horí vaša sviečka. Ak sviečka (život, chuť pracovať, túžba tvoriť) ešte stále horí, nesmiete sa zastaviť – musíte ísť ďalej.

6. Dávajte peniaze v ťažkých časoch. Je to investícia do budúcnosti s najvyššou návratnosťou vloženého kapitálu.

7. Vždy privítajte druhého človeka.

8. Každý človek si zaslúži slová vďaky

9. Vedia, čo je bohatstvo. Tejto téme venujem celý príspevok, pretože chcem definovať pre seba, čo je bohatstvo. Práve teraz si myslím, že byť bohatý znamená mať 5 miliónov dolárov, ale páči sa mi iná variácia na túto tému, a to židovská múdrosť: Bohatý je ten, kto sa teší z toho, čo má.

10. Kto kradne čas, je zlodej, rovnako ako ten, kto kradne peniaze. Kontakt s takýmito ľuďmi som obmedzil na minimum. Možno je to kruté, možno nepekné, ale narábať s časom je rovnaké ako narábať s miliardami.

11. Svojim zamestnancom vyplácajte mzdy načas

12. Netreba hovoriť všetko, čo si myslíte.

13. Niekedy musíte dať viac ako dosť, ak chcete naozaj dať dosť.

14. Zamestnávateľ by mal vedieť, ako žije jeho zamestnanec.

15. Ak vás chce niekto zabiť, zabite ho ako prvého.

16. Prekonajte svoju pýchu a naučte sa hovoriť „potrebujem“.

17. Nech vás zaväzuje vaše slovo, nie prísaha.

18. Nikdy neurážajte iného človeka.

19. Plánujte si život.

20. Odmeňte sa za dobrú prácu.

21. Zverte veci iným.

22. Hľadajte rovnováhu v živote.