10 najlepších tipov od Osho


Aký je rosdiel v tom, kto je silnejší, kto je múdrejší, kto je krajší, kto je bohatší? Napokon záleží len natom, či ste šťastný človek alebo nie.

Oshove učenie možno vnímať ako chaotickú mozaiku zloženú z prvkov budhizmu, jogy, taoizmu, gréckej filozofie, súfizmu, evrópskej pdychológie, tibetských tradícií, kresťanstva, zenu, tantrizmu a mbohých ďalších duchovných prúdov prepletených s jeho vlastnými názormi. Osho sám povedal, že nemá systém, pretože systémy sú spočiatku mŕve a živé prúdy neustále prechádzajú zmenami a zlepšuhú sa.

To je možno hlavná výhoda jeho učenia – nedáva hotové rýchle odpovede na všetky otázky, ale poskytuje iba bohatý základ, ktorý spočiatku dáva dobrý štart pre hľadanie vlastnej cesty a vytváranie vlastných záverov.

Počas svojho života mal Osho rôzne mená. To je celkom charakteristické pre tradície Indie a vyjadruje podstatu jeho duchovnej činnosti. Meno, ktoré dostal pri narodení, je Chandra Mohan Jain. Neskôr ho začali volať Rajneesh – prezývka detstva. V 60. rokoch sa nazýval Acharya («duchovný učiteľ») Rajneesh a v 70.-80. rokoch – Bhagwan Sri Raineesh alebo jednoducho Bhagwan («osvietlený»). Menom Osho sa volal až v poslednom roku svojho života (1989-1990). V zenom budhizmu je «Osho» titul, ktorý sa doslova prekladá ako «mních» или «učiteľ». V histórii teda zostal Ošom a pod týmto menom sú publikované všetky jeho diela.

Advertisements

10 najlepších tipov od Osho:

1. Ľudia berú všetko tak vážne, že sa im to stáva priťažou. Naučte sa viac smiať. Pre mňa je smiech posvätný ako modlitba.

2. Každá akcia vedie k okamžitému výsledku. Buďte opatrní a sledujte. Zrelý človek je ten, kto našiel sám seba, ktorý určil, čé je pre neho správne a nesprávne, dobré a zlé. Urobil to sám, takže má obrovskú výhodu oproti tým, ktorí nemajú názor.

3. Všetci sme jedineční. Nikto nemá právo hovoriť, čo je správne a čo nie. Život je experiment, v ktorom každý deň definujeme tieto tekuté pojmy. Niekedy môžeme urobiť niečo zlé, ale
práve z toho budete mať veľký úžitok.

4. Sú chvíle, keď Boh príde a zaklope na tvoje dvere. Môže sa to stať jedným z milióna spôsobov – cez ženu, muža, dieťa, lásku, kvet, západ slnka alebo úsmev… Buďte otvorení, aby ste to počuli.

5. Túžba byť nezvyčajným je najčastejšou túžbou. Ale oddýchnuť si a byť obyčajným je naozaj nezvyčajná.

6. Život je séria záhad a tajémstiev. Nedá sa to predvídať ani predpoviedať. Ale vždy sa nájdu ľudia, ktorí by sa uspokojili so životom bez tajomstiev – išiel by s nimi strach, pochybnosti a obavy.

Advertisements

7. Najprv počuj seba. Naučte sa užívať si spoločnosť samého seba. Buď taký šťastný, že ti už nezáleží na tom, či k tebe niekto príde alebo nie.Už máte plno. Nečakájte v strach, kým vám niekto zaklope na dvere. Si už doma? Ak niekto príde, super. Nie, aj to je v poriadku. Len s takýmto postojom môže začať vzťah.

8. Ak si bohatý, nemysli na to, ak si chudobný, neber svoju chudobu vážne. Ak dokážete žiť vo svete a pamätať si, že svet je len predstavenie, budete slobodní, nebude sa vás dotýkať utrpenie. Utrpenie pochádza len zo seriózneho postoja k životu. Začnite brať život ako hru, užívajte si to.

9. Odvaha sa sťahuje do neznáma napriek všetkým obavám. Odvaha nie je absencia strachu. Nebojácnosť sa stáva, keď sa stávate odvážnejšimi a odvážnejšimi. Ale hneď na začiatku nie je rozdiel medzi zbabelcom a odvážlivcom taký veľký. Jediný rozdiel je v tom, že zbabelec počúva svoje obavy a nasleduje ich, kým odvážlivec ich nechá bokom a ide ďalej.

10. Každú chvíľu sa meníte. Ste ako rieka. Dnes tečie jedným smerom a podnebím. Zajtrašok je iný. Nikdy som nevidel tú istú dvakrát. Všetko sa mení. Nič nestojí. Ale aby ste to videli, sú potrebné veľmi prenikavé oči. Inak padá prach a všetko zostarne; zdá sa, že všetko sa už stalo.

Počúvajte viac vedome. Zobuďte sa.

Keď máte pocit, že je všetko nudné, poriadne sa nakopnite. Seba, nie iného.

Otvorte oči. Zobudite sa. Vypočujte znovu.