Akademik Bechterev, ktorý zasvätil svoj život výskumu mozgu, raz poznamenal, že len 20% ľudí má to veľké šťastie, že svoju cestu životom ukončia so zdravým rozumom.
Zvyšok ľudí sa v starobe mení na zlomyseľných alebo naivných senilných pochábľov, ktorí visia ako bremeno na pleciach vlastných vnúčat a dospelých detí. 80 % ľudí je oveľa viac ako tých, ktorým je súdené ochorieť na rakovinu, Parkinsonovu chorobu alebo zomrieť v starobe na krehké kosti. Ak sa chcete v budúcnosti dostať medzi šťastných 20 %, je dôležité začať už teraz.
Kde je príčina? S pribúdajúcim vekom takmer každý z nás zlenivie. V mladosti tvrdo pracujeme, aby sme mohli v starobe odpočívať. Avšak čím viac sme v pokoji a relaxujeme, tým viac si škodíme. Naše požiadavky sa redukujú na triviálny komplet: „dobre sa najesť a dobre sa vyspať“. Duševná práca sa obmedzuje na lúštenie krížoviek. Zvyšuje sa miera požiadaviek a nárokov na život a na naše okolie, tlačí nás ťarcha z minulosti. Podráždenie z toho, že niečomu nerozumie, sa mení na odmietanie reality. Tým trpí pamäť a schopnosť myslieť. Postupne sa človek vzďaľuje od reálneho sveta a vytvára si svoj vlastný, často krutý, nepriateľský a bolestivý svet fantázie.
Demencia nikdy neprichádza z ničoho nič. Postupuje rokmi a získava nad človekom čoraz väčšiu moc. To, čo je teraz len predpokladom, sa v budúcnosti môže stať živnou pôdou pre demenciu. Najnebezpečnejšia je pre tých, čo prežili svoj život bez toho, aby zmenili svoje postoje. Také vlastnosti ako prílišná zásadovosť, tvrdohlavosť či konzervativizmus vedú skôr v starobe k demencii než flexibilita, schopnosť rýchlo meniť rozhodnutia a emocionalita. “ Najdôležitejšie je nebyť starý duchom!“
Tu je niekoľko nepriamych signálov, ktoré naznačujú, že sa oplatí upgradovať svoj mozog.
1. Začali ste byť chorobne citliví na kritiku, pričom sami príliš často kritizujete iných.
2. Nechce sa vám učiť nové veci. Radšej súhlasíte s opravou starého mobilného telefónu, ako by ste si mali naštudovať manuál k novému modelu.
3. Často hovoríte: „Ale kedysi…“ To znamená, že si s nostalgiou spomínate na staré časy.
4. Dokážete so zaujatím o niečom hovoriť bez ohľadu na nudu v očiach vášho poslucháča. Čo na tom, že každú chvíľu zaspí, dôležité je, že to, o čom hovoríte, považujete za zaujímavé.
5. Ťažko sa sústredíte, keď začnete čítať vážnu alebo odbornú literatúru. Máte problém pochopiť a zapamätať si, čo ste prečítali. Dnes môžete prečítať polovicu knihy a zajtra zabudnete jej začiatok.
6. Začnete hovoriť o veciach, v ktorých ste nikdy neboli dobrí. Napríklad o politike, ekonomike, poézii alebo krasokorčuľovaní. A myslíte si, že danú problematiku poznáte tak dobre, že by ste zajtra mohli začať riadiť štát, stať sa profesionálnym literárnym kritikom alebo športovým rozhodcom.
7. Z dvoch filmov – diela kultového režiséra a obľúbeného filmového románu/detektívky – si vyberiete ten druhý. Načo sa zbytočne namáhať? Vôbec nechápete, čo sa niekomu môže páčiť na týchto kultových režiséroch.
8. Ste presvedčení, že ostatní by sa mali prispôsobovať vám, a nie naopak.
9. Mnohé veci vo vašom živote sú sprevádzané rituálmi. Napríklad rannú kávu si môžete vypiť len z obľúbeného hrnčeka, no ešte predtým musíte dať nažrať mačke a prelistovať ranné noviny.
Ak vypadne čo i len jeden z týchto rituálov, na celý deň vás to vykoľají.
10. Niekedy si všimnete, že svojím správaním trápite ľudí vo svojom okolí, pričom to nerobíte naschvál, ale jednoducho preto, že to považujete za správne.
Upgradujte svoj mozog!
Všimnite si, že najbystrejší ľudia, ktorí si zachovávajú zdravý rozum až do vysokého veku, sú zvyčajne vedci alebo umelci. Vďaka svojmu povolaniu sú nútení cvičiť si pamäť a každý deň duševne pracovať. Vždy držia krok s dobou, sledujú módne trendy a v niektorých ohľadoch majú dokonca náskok. Táto „nutnosť z povolania“ je zárukou šťastnej dlhovekosti so zdravým rozumom.
1. Každé dva alebo tri roky sa začnite učiť niečo nové. Nemusíte ísť na vysokú školu a získať tretí alebo dokonca štvrtý titul. Môžete absolvovať krátky rekvalifikačný kurz alebo si osvojiť úplne novú profesiu. Môžete začať jesť potraviny, ktoré ste predtým nejedli a spoznávať nové chute.
2. Obklopte sa mladými ľuďmi. Od nich môžete vždy pochytiť rôzne užitočné veci, ktoré vám pomôžu udržať si vždy krok s dobou. Hrajte sa s deťmi, môžu vás naučiť veci, o ktorých ani netušíte.
3. Ak ste sa už dávno nič nové nedozvedeli, možno ste len nehľadali? Pozrite sa okolo seba, koľko nových a zaujímavých vecí sa deje v mieste, kde žijete.
4. Z času na čas riešte úlohy na inteligenciu a absolvujte najrôznejšie predmetové testy.
5. Učte sa cudzie jazyky, aj keď nimi nebudete hovoriť. Nevyhnutnosť pravidelne si zapamätať nové slovíčka vám pomôže trénovať pamäť.
6. Rozvíjajte sa nielen smerom nahor, ale aj nadol! Oprášte staré učebnice a pravidelne si opakujte školské a univerzitné učivo.
7. Športujte! Pravidelné cvičenie, skôr sa zjavia šediny, ale aj potom, vás naozaj chráni pred demenciou.
8. Častejšie si precvičujte pamäť tým, že si budete spomínať na básne, ktoré ste kedysi vedeli naspamäť, tanečné kroky, predmety, ktoré ste sa učili na univerzite, telefónne čísla starých priateľov a mnoho ďalších vecí – skrátka všetko, čo si dokážete zapamätať.
9. Skoncujte so zvykmi a rituálmi. Čím viac sa nasledujúci deň líši od predchádzajúceho, tým menšia je pravdepodobnosť, že budete „zapečený“ a dospejete k demencii. Chodievajte do práce po iných uliciach, zbavte sa zvyku objednávať si rovnaké jedlá, robte veci, ktoré ste nikdy predtým nevedeli robiť.
10. Dajte viac slobody iným a čo najviac robte všetko sami. Čím viac spontánnosti, tým viac kreativity. Čím viac kreativity, tým dlhšie si udržíte jasnú myseľ a zdravý rozum!