Život je príliš krátky na to, aby sme sa hnevali


Niekedy si chceme kúpiť magickú pilulku na vyriešenie problémov, ktoré sa, podobne ako snehová guľa, hromadia v našej hlave. Niečo sa vždy pokazí a je veľmi ťažké sa s tým vyrovnať, zdá sa, že celý svet ide proti vám. Všetko sa z veselých farieb zmenilo na čiernu a bielu. A keďže si nevieme pomôcť chceme, aby sa to skončilo čím skôr. Čas však vašej žiadosti nedokáže okamžite vyhovieť alebo vás teleportovať do jasnejšej budúcnosti.

Pocity hnevu sa vás zmocnia, nedovolia vám zhlboka dýchať, zahmlia vám zrak. Všeobecne platí, že je to veľmi nepríjemný pocit. Ale môžete sa ho zbaviť, pochopením jeho podstaty a žiť iba v elegantnom živote. Vyžaduje si to každodennú starostlivú prácu. Ale stojí to za to.

Odkiaľ pochádza hnev

Hnev vzniká, keď sa činy ľudí vo vašom okolí nezhodujú s vašimi očakávaniami. Hovorí sa im: márne očakávania.

– Očakávate, že milovaný človek pochopí, keď budete potrebovať pomoc bez toho aby ste to povedali nahlas.
– Očakávate, že otec dieťaťa si pamätá, keď má dieťa prázdniny v skôlke/v škole, a hneváte sa, že na ne zabudne …
– Očakávate, že vám vaši rodičia pri výchove detí pomôžu a oni odpovedia, že svoje deti by ste si mali vychovávať sami …

– Čakáte na pochopenie od priateľky a ona je úplne zaneprázdnená svojimi osobnými problémami …
Existuje mnoho príkladov, ale v každom z nich bude bezdôvodná nádej a výsledkom bude trpké sklamanie. Navyše, čím silnejšie je vaše očakávanie, tým dlhšie vás bude trápiť sklamanie.

Advertisements

Odkiaľ sa berú urážky

Ľudia, ktorí sú často podvedome urazení, veria, že všetko, čo je v ich okolí, im patrí.

– Manžel by mal nosiť kávu do postele a ženu na rukách nosiť …
– Deti musia poslúchať svojich rodičov a dobre sa učiť …
– Priatelia musia pomáhať v ťažkých časoch …
– Rodičia sú povinní milovať deti a podporovať ich …

Je vám to známe?

A keď udalosti začnú plynúť inak ako očakávate, zažijete veľké sklamanie. Sklamanie, ktorého dôvody hľadáte mimo seba. Hľadáte a nájdete! A je nepravdepodobné, že by ste si v tejto chvíli uvedomili, že práve vaše vlastné ruky vám spôsobujú najväčší bôľ.

Dovoľte mi to zopakovať znova: Tým, že urážate iných, ubližujete sami sebe a očakávate, že od druhých dostanete to, čo ste im sami nedali.

Zlyhali ste vy sami. Príbeh.

Raz sa študent spýtal svojho duchovného učiteľa:

– Učiteľ, pochopili ste Božskú múdrosť, ste vždy absolútne pokojný a máte dobrú náladu. Nikto vás neotravuje a vy sa na nikoho nehneváte. Naučte ma, aby som sa stal rovnakým ako vy.

– Dobre, naučím ťa to. Len mi prosím prines priehľadnú tašku a zemiaky.

Advertisements

Študent urobil všetko, čo povedal učiteľ.— Keď sa na niekoho hneváš alebo cítiš k niekomu zlosť, napíš meno nepriateľa na zemiak a vlož ho do tašky, povedal učiteľ študentovi.

A to je všetko, čo musím urobiť? – žiak bol zmätený. – Nie, túto tašku by si mal nosiť so sebou kamkoľvek. A zakaždým, keď sa na niekoho nahneváš alebo ťa niekto urazí, vhodíš zemiak do tašky. „Dobre,“ povedal študent.

Uplynul nejaký čas. Balíček svedomitého študenta priberal na váhe a stal sa už dosť ťažkým. Okrem toho prvé zemiaky začali hniť a nepríjemne zapáchali.

Vtedy prišiel študent opäť k svojmu učiteľovi a povedal: – Nedokážem dlhšie znášať tento silný zápach. Ponúknite mi niečo iné. Na čo múdry muž odpovedal: – Ale naozaj nosíš vo svojej duši niečo iné, keď sa urazíš a hneváš sa na ľudí?

Keď ťa niekto urazí, ani si nevšimneš, ako kameň spadol do tvojej duše.

Postupne takýchto kameňov bude omnoho viac. Z činov sa stanú návyky, z návykov sa formuje postava, ktorá bude robiť len zlé skutky. Dal som ti príležitosť pozrieť sa na všetko zo strany. Myslím, že nabudúce budeš premýšľať o tom, či potrebuješ ďalší kameň … Zlosť je len v tvojej hlave. Nauč sa oslobodiť hlavu od tohto prehnitého zápachu a staneš sa skutočne šťastným človekom.