„Vysoká mienka o sebe prevýši všetko!“


Vysoká mienka o sebe prevýši všetko: krásu – vonkajšiu a najmä vnútornú, vynikajúce vzdelanie, výnimočný um, nadanie a schopnosti, svaly a peniaze.

Vysoká mienka o sebe vám vynahradí všetko: ak neoplývate výnimočnou krásou, vzdelaním a nadaním, ale ste nekonečne zaľúbený do seba a nepochybujete (pričom úplne oprávnene) o svojej jedinečnosti a osobnom čare, tak budete určite šťastnejší a silnejší, než múdri, krásni a dokonca aj bohatí ľudia.

Vysoká mienka o sebe prevýši všetko!

Napríklad ste blondínka, z ktorej sa iným podlamujú kolená. Máte krásne nohy a mihalnice, ale
pritom ste presvedčená, aj keď len hlboko v duši, že máte veľký nos a malý zadok, tak ste už dopredu prehrali so sebaistou tmavovláskou s dlhým nosom, krivými nohami a mikroskopickým poprsím. Lebo aj postava, aj oblečenie majú zmysel iba vtedy, ak máte k sebe dobrý vzťah.

Alebo máte rozumu na rozdávanie, ale cítite, že druhé a aj tretie vzdelanie potrebujete, aby ste sa ešte v niečom zorientovali (a vytreli zrak zamestnávateľovi a aj prvému mužovi, ktorý vás raz nazval hlúpou), tak ste už dopredu prehrali s akýmkoľvek bývalým trojkárom, ktorý sa bez akýchkoľvek pochybností a výčitiek svedomia prezentuje ako výborný odborník.

Advertisements

Ak pečiete deťom najlepšie koláče na svete, chodíte s nimi k moru, nahlas im čítate, každý utorok sa s nimi rozprávate po anglicky, v stredu po čínsky a v sobotu po francúzsky, ale pritom sa pre niečo cítite ako zlá matka (napr. vám to povedala svokra) a žijete s neustálym pocitom viny kvôli nevyžehleným nohaviciam, tak vysoko prehrávate (ale s potešením) mamičke, ktorá pije, ktorá si prvýkrát za polroka našla čas a išla s dcérkou do zoologickej záhrady a kúpila jej zmrzlinu v kornútku. Mimochodom, deti cítia, keď je mama deprimovaná, akoby si stále niečo vyčítala a je nespokojná.

Tak konečne majte rada sama seba.

Cvičte sa v tom, akceptujte sa, odpúšťajte si, rozmaznávajte sa a s nikým sa neporovnávajte.

Nikdy!