Šťastní ľudia nikoho nezaujímajú


Po prvé, šťastného človeka nemožno vyviesť z miery. Šťastní ľudia si chránia svoju osobnú slobodu a v ničom sa neobmedzujú. Môžu im hovoriť: „Máš veľký zadok, nemôžeš s ním chodiť po ulici, máš nemoderné nohavice a ani tvoje pery nie sú v trende.“ Oni si pokojne ďalej chodia v nemoderných nohaviciach a ešte aj vrtia tým tučným zadkom. Dobre vedia, že 99% ľudí vôbec nezaujíma, kto má aký veľký zadok. A tí, ktorí sa kvôli tomu trápia, netrpia preto, že ich zadky, rúže či nohavice sú príšerné, ale preto, že sa v tom vyžívajú.

Po druhé, šťastní ľudia nikomu nič nezakazujú. Ak ľudia v ich okolí chcú jesť maslo, zaželajú im dobrú chuť. Ak ich kamarátky nechcú učiť deti chodiť na nočník od narodenia, nech sa páči, len nech je dieťa zdravé a robí radosť svojim rodičom. Ak si chce dievča od susedov vystríhať vlasy nad spánkami a zafarbiť všetkými možnými farbami, je to síce nepochopiteľné, ale zaujímavé. Nechcú zakazovať homosexuálov, feministky, filmy, hudbu, knihy a reality show, pretože im nezasahujú do života. Vedia, že vždy majú jednoduchú možnosť: nečítať, nepozerať, nehádať sa, nedokazovať. Netraumatizujú svoju psychiku, nestrácajú čas s tými, čo nie sú s nimi na rovnakej vlnovej dĺžke. Všetko v živote sa dá vypnúť. Ak nie vypnúť, tak aspoň prepnúť.

Po tretie, šťastní ľudia nikdy nič neočakávajú. Neveria, že zajtrajšok bude lepší ako dnešok, ak pre to nič neurobia. Šťastní ľudia triezvo hodnotia situáciu a chápu, čo môžu ovplyvniť a čo nie. Nemôžu napríklad ovplyvniť odstávku vody v lete, ale môžu v tom čase odísť na vidiek, dať si do kúpeľne bojler alebo si nájsť zlatého priateľa s bojlerom.

Po štvrté, šťastní ľudia sa vždy priatelia s múdrymi a peknými ľuďmi. Preto aj všetci ľudia v ich okolí sú takí. Nepotrebujú škaredé priateľky, aby sami vyzerali krajšie, nepotrebujú hlúpych kamarátov, aby sa im posmievali. Smejú sa len sami na sebe, pretože vedia, že vďaka smiechu sa zbavujeme komplexov, strácame strach a stávame sa silnejšími.

Po piate, šťastní ľudia sa nemusia hrnúť do manželstva v 27 rokoch, pretože všetci ostatní sa už oželili či povydávali, len oni nie. A nemusia si vybudovať kariéru do 30 rokov, tak ako syn maminej najlepšej kamarátky. Chcú sa brať z lásky, venovať sa veciam, ktoré ich doslova elektrizujú, riešiť také problémy, od ktorých majú husiu kožu, a robiť to, pre čo sa sami rozhodli, a nie to, čo sa od nich žiada.

Po šieste, šťastní ľudia toho veľa nepotrebujú. Sú v pohode s tým, že pracujú ako účtovníci v nejakej eseročke a nie ako filmové hviezdy v Hollywoode, speváci, milionári, umelci alebo modelky. Chodia do dramatického krúžku alebo na súkromné hodiny spevu, učia sa kresliť alebo skákať z mostíka. Prekonávajú svoj strach a pokojne vyjdú na javisko predniesť svoje básničky. Spievajú karaoke, maľujú, korčuľujú sa, a to len preto, že majú radi hudbu, maľovanie, šport a divadlo a chcú to robiť dobre.

Po siedme, šťastní ľudia nevidia v iných ľuďoch svojich nepriateľov. Vedia, že svet je veľký a žije na ňom 8 miliárd ľudí. Predsa nie je možné, aby vás všetci títo ľudia nenávideli, alebo vás všetci mali radi. Šťastní ľudia vedia, že za všetkými ideologickými, kultúrnymi, rasovými či náboženskými konfliktami stoja politici. Šťastní ľudia podávajú ruku rovnako šťastným ľuďom so slovami „buďme priatelia“.

Po ôsme, šťastní ľudia si veria. Je im úplne fuk, či niekto dostal cenu, či sa niekto oženil, či niekto má milióny odberateľov na svojom blogu, robia si svoje vlastné veci. Vedia, čo robia a prečo to robia. A na ich zozname nie je žiadna položka „ohúriť susedu“ alebo „naštvať bývalého“. Robia to, čo ich baví a čo im prináša radosť.

Po deviate, šťastní ľudia robia všetko jednoducho. Väčšina ľudí si myslí, že ak sa živote nenamáhajú, netrápia sa, neprekonávajú prekážky, tak akoby vôbec nežili a nepochopili život. Šťastní ľudia riešia každodenné problémy jednoducho. Jednoducho zarábajú peniaze. Jednoducho idú k lekárovi. Jednoducho robia rekonštrukciu bytu. Jednoducho opravujú alebo vyhadzujú veci, ktoré sa nedajú opraviť. To však neznamená, že by sa vyhýbali životným výzvam, neúspechom alebo nemali nesplnené ciele. Znamená to, že kým sme nažive, môžeme si určovať vlastné pravidlá.

Po desiate, šťastní ľudia sú k sebe úprimní. Dôverne poznajú svoje slabosti a muchy a vedia, ako ich môžu využiť vo svoj prospech. Šťastní ľudia sú sami sebe zaujímaví. A až potom sú zaujímaví pre ostatných. Šťastní ľudia menia svet k lepšiemu, a to každý deň. Majú svoj vlastný malý svet jedného človeka. Potom sa k nim pridajú ďalší ľudia a spoločne menia dejiny. To sú tí, ktorí sa neboja povedať nie, tí, ktorí netolerujú nespravodlivosť, neopúšťajú slabých a nezávidia silným. Jednoducho žijú šťastne až do smrti.

Autor: Elena Pasternak