Zatiaľ čo väčšina ľudí sa horúčkovito snaží prispôsobiť normám a vzorom okolo nás, sú aj takí, ktorí tieto hry odmietajú hrať. Radšej stoja opodiaľ a vyhýbajú sa davu. Títo ľudia sa neboja, že im utečie niečo dôležité, keď nebudú vo víre udalostí. Naopak, sú šťastní, že nemajú nič spoločné s tým, čo považujú za nudné a banálne.
Samotári sa vôbec necítia osamelo, aj keď tieto slová znejú podobne. Vyjadrujú však úplne odlišné pojmy. Ak sa niekto cíti osamelý, vôbec to neznamená, že je samotár, skôr naopak. Skutoční samotári si spravidla sami vyberajú spoločnosť a obklopujú sa čo najmenším počtom ľudí, pretože im to tak vyhovuje.
Klebety a prázdne reči nie sú pre nich
Ak sa vám podarilo spriateliť sa s nejakým skutočným samotárom, môžete to považovať za veľké šťastie. Nie je to tým, že by sa považovali za lepších ako ostatní – skôr naopak, sú to veľmi realisticky a triezvo zmýšľajúci ľudia. Preto si trikrát rozmyslia, či do svojho najbližšieho kruhu prijmú toho či onoho človeka, alebo nie. Samotári vedia výborne analyzovať ľudí a životné situácie a samota nie je pre nich žiadna nuda či depresia, ale príležitosť na zdravé uvažovanie.
Samotári nemajú radi prázdne reči a klebety, a preto sa snažia vyhýbať ľuďom, ktorých zaujímajú banality.
Tento vysoko intelektuálny prístup k životu im pomáha lepšie pochopiť ľudí okolo seba, ako aj motívy ich správania.
Existujú dva druhy samotárov – introverti a extroverti. Líšia sa správaním a spoločnosťou, ktorú uprednostňujú, ale v konečnom dôsledku sa ich preferencie ľudí viac-menej zhodujú.
Aj medzi extrovertmi sú samotári
Extrovertní samotári dokážu ľahko nadviazať kontakt s kýmkoľvek, koho si vyberú. Nemajú najmenšie problémy s uzatváraním nových vzťahov, tieto vzťahy bývajú pevné a hlboké a neprekážajú im veľké davy ľudí.
Dokážu komunikovať s kýmkoľvek sa im zachce, ale to ešte neznamená, že to aj urobia. Takíto ľudia sa stávajú samotármi práve preto, že sa nechcú priateliť a udržiavať spoločenské vzťahy len tak s hocikým. Oveľa radšej prežijú svoj život osamote, ako by sa mali obklopovať ľuďmi s falošnými úsmevmi a povrchným zmýšľaním. Je ľahké s nimi komunikovať, ale kým vás lepšie nespoznajú, budú si udržiavať mierny odstup a voči vyhliadkam na vzťah budú skeptickí.
Ak sa vám podarilo zblížiť sa s extrovertným samotárom, určite ste prešli mnohými skúškami a testami, o ktorých ste nemali ani tušenie. A pretože vaše vlastnosti vám nájsť si cestu k ich srdcu, je pravdepodobné, že zostanete priateľmi ešte dlhé roky.
Vstup len pre vyvolených
Introvertní samotári sú však iní. Necítia sa dobre v dave alebo na hlučných miestach, uprednostňujú ticho a pokoj, ale ich predstava o dobrej zábave môže zahŕňať aj komunikáciu s malým počtom ľudí, ktorých spoločnosť je im príjemná.
Neuvidíte ich na koncertoch ani na hlučných večierkoch, uprednostňujú tiché, intímne miesta a spoločnosť ľudí, s ktorými je ľahká komunikácia a ktorí ich neobťažujú svojou prítomnosťou. Ak sa priatelíte s introvertným samotárom, znamená to, že sa vo vašej prítomnosti cíti príjemne a uvoľnene.
Majú radi ľudí, s ktorými sú si blízli – intelektuálne aj emocionálne.
Priatelíte sa so samotárom? Potom máte šťastie
Pamätajte – oba typy samotárov si na ľuďoch najviac vážia vysokú inteligenciu a skutočné emócie. Áno, spriateliť sa s nimi nie je jednoduché, ale odmenou za vynaloženú námahu získate neobyčajne verných a spoľahlivých priateľov, ktorí vám budú bezvýhradne dôverovať takmer vo všetkom.
Snažte sa ich však nesklamať, inak ich môžete navždy stratiť. A v žiadnom prípade sa ich nikdy nesnažte oklamať. Vždy sa snažte byť k nim úprimní a priami, aj keď ste urobili niečo zlé. Arogancia a neúprimnosť sú vlastnosti, ktoré samotári u druhých najviac neznášajú.