Pozoruhodné postrehy od ženy, ktorá strávila rok bez partnera


Sama.

Ťažko sa to priznáva, ale ak mám byť úprimná, nikto mi neveril, keď som prvýkrát povedala, že nechcem s nikým chodiť. Pretože predtým vždy mala nejakého priateľa.

Pamätám si, ako som sa v jeden horúci jarný deň vynorila z bazéna a pocítila úľavu, keď som svojej najlepšej kamarátke povedala, čo naozaj cítim. Ležala som na lehátku, ešte s kvapkami vody na tele a pozerala som sa na seba. Premýšľala som o bludnom kruhu vzťahov, z ktorého som sa nevedela vymaniť. Stres, radosť, hnev, bolesť, šťastie, krutý koniec, to všetko sa podpísalo na mojej psychike. Mala som toho všetkého plné zuby, aspoň nateraz.

Nakoniec som si povedala, že nejaký čas zostanem sama. Prvýkrát v živote som mala plán, ktorý nepočítal s nikým iným.

Celý rok, 12 mesiacov, 365 dní skutočnej samoty. A toto som pochopila.

Byť sama je veľmi dôležité. Musela som sa nielen naučiť byť sama, ale aj si ten čas užívať. A to je veľmi dôležité. Vzala som do rúk svoje zlomené srdce a urobila z neho umelecké dielo. Využila som ten čas na to, aby som jednoducho počúvala svoj vnútorný hlas. Ak ste len nedávno zostali sami, budete si musieť chvíľu na to zvykať, ale potom si tento čas začnete užívať.

Advertisements

Láska totiž nie je iba o romantických vzťahoch. Keď som prvýkrát zostala sama, myslela som si, že v sebe nemám ani štipku lásky. Bolo vo mne toľko hnevu a nenávisti a obviňovala som z toho lásku. Potom som si ale uvedomila, že láska je všade: v obľúbenej knihe, v rannom behu, v prvom dúšku kávy, v mojich priateľoch, rodine, no hlavne vo mne samej.

Muži budú ochotní hovoriť čokoľvek, len aby vás dostali do postele. Každý muž na to používa vlastné triky. Keď ste nejaký čas sama, naučíte sa rozlišovať medzi tými, čo chcú vaše srdce, a tými, čo chcú len vaše telo. Treba sa riadiť vlastnou intuíciou.

Odpočívať v samote nie je vôbec zlá vec. Podľa mňa je to jedna z najlepších stránok samoty. Nielenže si sama vyberám, čo chcem pozerať, ale to aj pozerám. Vlasy stočené do uzla, žiadny mejkap, posteľ a vedierko zmrzliny… čo viac treba?

Nie je to vždy ľahké. Zažila som noci s nočnými morami, keď som sa nevedela prebudiť. Boli noci, keď sa mi ráno nechcelo vstať z postele. Plány, ktoré som zrušila len preto, že som chcela byť sama a vyplakať sa. Pochopila som, že je to normálne. Všetci sme ľudia a máme právo cítiť to, čo cíti naše srdce. Práve v takýchto chvíľach rastieme a uvedomujeme si, akí sme silní.

Život sa tým nekončí. Či už mám priateľa, alebo nie, som to stále ja a život mi má stále čo ponúknuť. Uvedomila som si, že život nie je len o vzťahoch. Stala som sa lepším človekom, než som bola predtým. Nájdite si čas robiť to, čo chcete, cestujte, spoznávajte svet, zamilujte si svoje mesto. Zem sa ďalej točí, vy žijete, tak nech váš život stojí za to.

Advertisements

V samote som sa cítila lepšie ako v akomkoľvek vzťahu. Nie sú tu žiadne obmedzenia ani pravidlá. Žijem podľa vlastných zákonov, sama si riadim svoj život. Áno, možno mám neistú budúcnosť, ale cítim, že som naozaj živá.

Byť sama je pre mňa požehnaním. Dalo mi to príležitosť zhodnotiť všetky moje predchádzajúce vzťahy a poučiť sa z nich. Naučila som sa posielať blbcov do čerta a počúvať svoje srdce. Poznať svoju cenu a žiť bez muža. Trpezlivosť je kľúčom k poznaniu seba a života.