Nenávisť, závisť, urážka predstavujú DARČEK


Každý z nás čelí vulgárnostiam, ale iba malá časť ľudí dokáže správne reagovať na hnev, urážky a nenávisť. Aby ste si udržali svoje psychologické zdravie, musíte sa naučiť, ako takéto situácie primerane prekonať, a to aj v prípade, keď do toho vstupujú emócie.

Mali by ste pamätať na to, že nešťastní ľudia sa väčšinou správajú hrubo a urážlivo. Preto nemá zmysel reagovať v danej chvíli rovnako alebo hrať urazeného. Najlepšie urobíte ak budete konať ako múdry samuraj z tohto príbehu…

Príbeh zo života: O zlosti

Múdry samuraj vychovával mladých študentov k bojovému umeniu. Delil sa s nimi o svoje zručnosti a skúsenosti. Raz počas hodiny k nim prišiel mladý bojovník, ktorý bol notoricky známy. Podarilo sa mu presláviť neslýchanou odvážnosťou a krutosťou.

Mladý bojovník rád provokoval ostatných. Keď si vybral obeť, ponižoval ju prvotriednymi nadávkami. Rozzúrený nepriateľ sa potom pokúsil provokatéra potrestať. Hnev, ktorý ho premohol, však zahalil jeho vedomie. Nepriateľa hnev opantal až natoľko, že narobil veľa chýb a arogantný bojovník ho preto ľahko porazil.

Tentoraz začal bojovník urážať samuraja. Ten tomu však nevenoval žiadnu pozornosť, ale pokojne odovzdával vedomosti svojim študentom. Zákerne sa ho pokúšal urážať znova a znova, ale učiteľ zostal pokojný. Nakoniec bojovník odišiel v extrémnom podráždení preč pretože nedosiahol požadovaný hnev u samuraja.

Keď agresor odišiel, študenti sa opýtali samuraja, prečo trpel urážky a nebránil sa. Koniec koncov, mohol vyzvať nepriateľa do bitky a dať mu poriadnu lekciu.

Na čo múdri samuraj odpovedal: „Nenávisť, závisť a urážky by sa mali považovať za dar, ktorý nemožno prijať. Ak darček neprijmete, komu patrí?“

„Patrí pôvodnému majiteľovi,“ odpovedali študenti.

,,Rovnako tak závisť a nenávisť, kým ich neprijmeš, zostanú s tým, kto ich priniesol,“ zhrnul múdry samuraj.