Čo by ste nemali robiť v starobe


Tento list som sa rozhodla napísať sama sebe do budúcnosti, nie preto, že by som chcela oklamať sklerózu alebo zabrániť stareckej demencii. Nemyslím si, že by to pomohlo. Ale možno ma to ochráni pred inými chybami …

V detstve a v mladosti počúvate nekonečné moralizovanie dospelých, sledujete, ako sa rodičia hádajú, ako sa starí ľudia nezmyselne správajú. Vtedy som si pomyslela: „Keď raz budem dospelá, nikdy sa tak nebudem správať k svojim deťom! Nebudem vyzerať tak smiešne! Nebudem opakovať všetky tieto chyby! Roky plynuli, až nastalo zdesenie, keď som si všimla, že niekedy robím to isté: kričím na dieťa, hovorím o banalitách, hromadím si urážky, tvrdohlavo vyžadujem pozornosť a vďačnosť … Akoby som si teraz nepamätala, ako ma to kedysi vedelo nahnevať! ..

Preto som pripravila týchto dvanásť inštrukcií, ktoré vznikli na základe mojich súčasných skúseností a pozorovaní. Dúfam, že za pár desaťročí, ak budem stále nažive a ak sa náš bláznivý svet do tej doby sám úplne nezničí, mi na ne padne zrak a pomôžu mi vyhnúť sa nezmyselným činom a smiešnym situáciám. A možno sa niečo z toho hodí aj vám.

Takže drahá, keď raz budeš stará:

1. Nikdy nikoho nepoučuj. Aj keď vieš, že máš pravdu. Spomeň si na to, ako ťa to kedysi obťažovalo. A či si dodržiavala rady starších …

Advertisements

2. Nepokúšaj sa pomáhať, ak ťa o to vyslovene nežiadajú. Nikomu sa nevnucuj. Nepokúšaj sa chrániť svojich blízkych pred všetkými nešťastiami na svete. Len ich miluj.

3. Nesťažuj sa! Na podlomené zdravie, na zlých susedov, na hroznú vládu, na katastrofálny dôchodkový systém! Dbaj na to aby z teba nebola intrigánska stará žena, sediaca na lavičke pri bráničke.

4. Nečakaj od detí vďačnosť. Pamätaj si: neexistujú žiadne nevďačné deti len hlúpy rodičia čakajúci na vďačnosť detí.

5. Nehovor frázy typu: „Ja keď som bola vo vašom veku …“, „Dala som ti najlepšie roky …“, „Som staršia, takže viem lepšie …“ To je neznesiteľné!

6. Ak máš vnúčatá, netrvaj na tom, aby ťa volali menom, nie starou mamou. Je to nepodstatné.

7. Neinvestuj posledné peniaze na skrášľovacie a omladzujúce procedúry. Je to zbytočné. Lepšie je minúť ich na výlet či cestovanie.

8. Nepozeraj sa na seba do zrkadla ani si nerob make-up v tmavej miestnosti. Nenechaj sa uchlácholiť lichôtkami a skús vyzerať čo najelegantnejšie. Elegantne nemusí nevyhnutne znamenať mladistvo. Ver mi – bude to tak lepšie.

Advertisements

9. Postaraj sa o svojho muža, aj keď mu na tvári pribudli vrásky, aj keď je slabý a uhundraný starý muž. Nezabúdaj, že kedysi bol mladý, silný a veselý. A určite je to jeden z mála, ktorý si na teba pamätá keď si bola mladá, štíhla a krásna. A možno je jediný, kto ťa teraz potrebuje …

10. Nesnaž sa držať krok s dobou za každú cenu: porozumieť novým technológiám, manuálne sledovať novinky, neustále sa učiť niečo nové len aby človek „nezaostával za životom“. To je smiešne. Rob to, čo sa ti páči. A toľko, koľko vládzeš?

11. Neobviňuj sa za nič. Bez ohľadu na to, aký máš život alebo aký je život tvojich detí, urobila sa všetko, čo bolo v tvojich silách.

12. V každej situácii sa snaž zachovať svoju dôstojnosť! Až do konca! Skús to drahá. Je to veľmi dôležité. A pamätaj, že ak si na tejto zemi, je to preto, lebo ťa niekto potrebuje.