1. Zákon vynulovania
Mozog potrebuje vypnúť. Predstavte si situáciu: vrátili ste sa domov, sotva stojíte na nohách lebo ste vykonali iba štrnásť z dvadsiatich ôsmich plánovaných úloh, a tak ste si sadli a len tak hľadeli do prázdna, neobviňujte sa za neefektívnosť. Mozog nedokáže nepretržite vykonávať vaše príkazy. Musí poupratovať vo všetkých tých informáciách, ktoré ste doň nahádzali. V tomto okamihu sa neodporúča prijímať zvonka akékoľvek podnety. Mozog sa vtedy „očistí“. Nastane tzv. reset alebo vynulovanie. Dokonca aj pôda prestane byť úrodná, keď ju na siedmy rok nenechajú odpočívať, ale je nútená znovu rodiť. To z nej urobí neúrodnú otrokyňu. Nech žije reset!
2. Zákon falošnej dobroty
Zdá sa nám, že len pomáhame pri riešení problémov iných ľudí. No nechtiac ich prehlbujeme. Keď nasilu prehovárame alkoholika aby sa dal liečiť, len strácame vlastný čas. Vypije ten pohárik znova a my ho budeme považovať za nevďačnú sviňu namiesto toho, aby sme si položili otázku, či stojí za to hádzať mu vôbec perly. Človek musí svoje problémy vyriešiť sám. Jeho rast sa odvíja od toho ako dokáže čeliť svojim problémom.
3. Zákon o dôležitosti detailov
Ako sa človek prejaví v malých veciach – taký reálne je. Môže byť veľkorysý kráľovským spôsobom, ale len raz ročne. Každodenne sa jeho povaha v maličkostiach detailnejšie prejavuje, takže malé veci si treba oveľa viac všímať, sú totiž smerodajné.
4. Zákon zárodku
Existujú zárodky javov a udalostí. Hoci tieto zárodky nežijú, majú schopnosť rozmnožovania. Jedna odložená šálka bude mať za následok horu neumytého riadu. Jeden nápis na čerstvo natretom plote nezostane dlho sám – zanedlho bude celý plot pokrytý písmenami. Ako používať zákon o choroboplodných zárodkoch? Všetky nepriaznivé javy a udalosti musia byť odhalené už v počiatku. Zlé zárodky musia byť zničené. Ak sa vám nepáči nejaký fenomén života, odstráňte ho už v zárodku. Je oveľa ľahšie roztopiť snehovú vločku ako zastaviť snehovú guľu.
5. Menej je niekedy viac
Týka sa to absolútne všetkého. Napríklad, ak hovoríte, dokončite myšlienku skôr, ako sa ľudia unavia. Goethe povedal: „Tajomstvo nudy spočíva v tom, že treba povedať všetko.“ Keď pôjdete na rande – rozlúčte sa skôr, ako to chce urobiť váš partner. Odíďte z návštevy skôr, ako vám hostitelia povedia, že je čas odísť. Pamätajte si, menej je niekedy viac…
6. Zákon spoločného záprahu
Dva kone v jednom postroji dokážu potiahnuť až 15 ton. Každý z nich samostatne však dokáže odviesť iba 3 tony. Využite v podnikaní vždy najmenej dvoch – a budete efektívny.
7. Zákon magického slova
Používajte kúzelné slovo „NIE“, a zabudnite na slovo „prosím“. Ak sa naučíte odmietať ľudí, vyhnete sa tak mnohým problémom. Netrávte čas prázdnou komunikáciou „zo zdvorilosti“. Ak nechcete požičiavať peniaze, jednoducho to nerobte. Je to oveľa lepšie ako tŕpnuť, či sa vám vrátia alebo nie. Dajte to, čo darovať môžete, ale nedávajte na dlh. Goethe povedal: „Ak chceš prísť o priateľa, požičaj mu peniaze.“
Keď človek odôvodnene odmietne, zvýši sa jeho sebaúcta a mienka o ňom samom vzrastie. Ľudia sa boja odmietnuť. А viete prečo? Boja sa, že sa to tomu druhému nebude páčiť! Ale nedá sa vždy vyjsť v ústrety každému. Naučte sa pokojne zvládať negatívne emócie iných ľudí, keď ich odmietnete. Ak okamžite poviete „NIE“, bude ľahšie zdôvodniť si odmietnutie. Odmietajte s ľahkosťou.
8. Zákon nepravdivých ideálnych podmienok
Nikdy nebudú perfektné podmienky. Je samozrejme hlúpe poprieť, že príležitostne nastanú priaznivé okolnosti. Ešte zriedkavejšie ich vie niekto šikovne využiť. Čiastočne preto, že sú skryté pod zámienkou problémov, ktoré je potrebné vyriešiť.
9. Zákon stanovený pred vekmi vekov
Dávno stanovené zaručene funguje najlepšie!
10. Zákon kompenzácie
Nestáva sa to naraz! Viete si predstaviť … Manželka: kočka, manikúra, kaderníctvo, koláče voňajú po celom dome, v posteli so svojím manželom – zázraky vynaliezavosti a vášne; deti sa kúpu v pozornosti; geniálne spievajú, hostí pobavia hrou na klavír; žena je zdravá – pekne stavaná, krv a mlieko; mohutná hriva, slušný charakter, pozdraví s úsmevom, brilantná poetka, šťastná žena, ideálna partnerka …
No nedeje sa to naraz, preto sa Napoleon bál mačiek, Čajkovskij jedol papier a plakal až desaťkrát denne, Suvorov často predstieral, že je blázon, Schiller na stôl položil zhnité jablká, aby nakŕmil múzu, a Bach hodil po organistovi parochňu, keď hral falošne.
Ak človek v jednej veci dosiahol významný úspech, potom v druhej má zvyčajne nedostatok. Človek však nie je hodnotený za chyby ale za zásluhy.
11. Zákon vplyvu
Prostredie ovplyvňuje to, ako sa človek správa. V medicíne na to existuje termín: rýchlosť reakcie. Je zrejmé, že niekto je predurčený k štíhlosti, niekto zas k plnším tvarom. Ale aj v rámci konceptu plnosti môže byť človek s plnšími tvarmi sympatický, tak ako môže chudý kvitnúť do škaredosti. Pri rovnakej genetike to prehliadnete. Toto sa nazýva rýchlosť reakcie. Aj keď človek nestrhne hviezdy z neba, zvádza istý boj v tejto rýchlej reakcii. V jednom prostredí sa vyvinie (stane sa relatívny) a v inom zas – primitívny. Okolie vplýva na mnohé, ak nie na všetko. Obraciame sa na tých, ktorí sú nám blízki, a oveľa zriedkavejšie priťahujeme pozornosť okolia na seba.
12. Zákon kríža
Každý má na pleciach naložený taký kríž aký dokáže uniesť.
13. Zákon protikladnej reakcie na talent
Talentovaní ľudia vždy vyvolávajú protikladné reakcie: buď nadšenie alebo nenávisť. Neradno ich vnímať ľahostajne. Je nemožné nevšimnúť si ich a ignorovať ich. Nedokážete na nich zabudnúť. Spomínate na nich, milujete a nenávidíte ich, rozmýšľate nad nimi a zároveň im závidíte. Preto, ak ste talentovaní, nespoliehajte sa na všeobecné uznanie. Nepriatelia sa objavia hlavne preto, že nie všetky talenty sa k nim dostali.
14. Zákon «Aj tvoji ľudia»
Aj tvoji ľudia dokážu dvihnúť kotvy a odísť.
15. Zákon spoločnej pamäte
Väčšina ľudí si spoločne pamätá na významné udalosti a na rôzne zážitky. Na spoločnej pamäti je založená náklonnosť a pomerne pokojné štádium pokračujúcej lásky. Pamäť na spoločné zážitky spája ľudí. Ak si chcete vytvoriť dobré puto – zapamätajte si to dobré.
16. Zákon záväzných myšlienok k blížnemu
Človek, ktorý je nám blízky, nás núti myslieť na seba, aj keď sa na to primárne nesústredíme. V tom spočíva nebezpečenstvo blízkosti bezcenných ľudí.
17. Zákon o nevyhnutnosti straty
Vo všetkom, čo človek robí, robí chyby. Preto sú straty nevyhnutné. Áno počujete dobre, straty sú nevyhnutné! Nemali by ste sa na to pozerať krivým okom. No mnohé z nich, samozrejme nie všetky, môžeme ovplyvniť. Existujú všeobecné zákony vesmíru. Nemôžeme byť dokonalí ani naše činy. Nevyhnutnosť straty berte s pokorou. Možno je to potrebné iba tu.
18. Zákon polovíc
Akýkoľvek obraz sveta, akúkoľvek prácu možno symbolicky rozdeliť na polovice, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Polovice sa môžu nazývať začiatok a koniec. Stále je možné nastaviť tón pre počiatočnú polovicu, ale ak sa zhmotní, potom sa posledná polovica akoby dotvorí sama. To je podstata riadenia situácie. Začiatočnú polovicu môžete nastaviť tak, aby ste dosiahli požadovaný konečný výsledok.
19. Zákon o správnom konaní
Ak človek robí správnu vec, jeho práca ide deň čo deň lepšie a lepšie.