Ako sa naučiť reagovať na hrubosť bez straty dôstojnosti – 9 skvelých spôsobov


„Ak je na vás niekto hrubý, usmejte sa. Keď sa obrníte radosťou, hrubí ľudia stratia svoju moc. “ (Joel Austin). Bohužiaľ, nepoznám jedinú osobu, ktorá by bola schopná vyhnúť sa komunikácii s grobianmi alebo nepríjemnými ľuďmi. Aj ak ste mali šťastie a medzi priateľmi alebo známymi takíto nepríjemní ľudia neboli, potom sa určite v práci nájde taký človek.

A niekedy sa dokonca aj vaši najbližší k vám môžu správať hrubo, napr. manželia, rodičia, príbuzní, deti. A zakaždým, keď je niekto prehnane arogantný alebo drzí, zanechá vám negatívne známky na srdci. A niekedy to bolí naozaj dosť. Preto je dôležité zvoliť si správnu taktiku komunikácie s takýmito ľuďmi.

1. Jednoducho povedzte „ďakujem“

Opäť vás urazili? Zniesli na vašu osobu krivé obvinenie alebo dokonca urážlivú poznámku? Povedzte im v odpovedi „ďakujem“. Bez akéhokoľvek napätia, sebavedomo a pokojne. Taktiež odradíte svojho súpera, ak odkloníte jeho hnev a zároveň ukážete svoju múdrosť. Jeho nespravodlivá výčitka bola vypočutá, všimli ste si ju, ale rozhodli ste sa, že vás to neurazí. Nedali ste urážkam a hnevu, žiadnu šancu aby sa vás zmocnili. Nevstúpili ste do šarvátky. Bravo!

Podarilo sa vám zastaviť problém už v zárodku. Zloba zostala s osobou, ktorá ju na vás chcela hodiť. Zároveň ste nielen nedopustili, aby vás negatívna energia pohltila, ale ste aj vyzerali oveľa príjemnejšie ako zlomyseľník.

2. Vážim si váš názor

Jednou z variant ako taktne odpovedať je veta: ,,Vážim si váš názor.“ Odpoveď, ktorá ukazuje, že konáte na základe rozumu, nie emócií. Psychológovia sú si istí, že ak je človek grobian, pokúsi sa dotknúť druhej osoby nepríjemnými slovami a jasne to naznačuje, že má vnútorné problémy. Vy s tým ale nemáte nič spoločné!

Prekvapivo, na túto pokojnú odpoveď bude aj notoricky známy surovec reagovať s rešpektom. Neklesli ste na ich úroveň a teda nemajú dôvod pokračovať v diskusii.

3. Rozhovor je u konca

Stáva sa, že emócie zatienia zdravú myseľ a pochopíte, že je vysoko nepravdepodobné, že budete schopní odpovedať pokojne a zdvorilo. Vtedy tvrdo povedzte, že končíte konverzáciu. Verte mi, že je to najlepšie riešenie. Vzťah s komunikujúcim vám to nenaruší a jasne mu tak naznačíte, že o diskusiu v takom tóne, nemáte záujem.

4. Prečo ste sa rozhodli, že je to dôležité? Naozaj chcete, aby som vám odpovedal?

Túto otázku je položte pokojným hlasom a nepriateľ bude odzbrojený. Len málokedy sleduje dobré ciele, spravidla sa len snaží toho druhého ponížiť. Je nepravdepodobné, aby váš protivník našiel odpoveď na vami zadanú, adekvátnu otázku.

5. Toto by ma mohlo uraziť

Táto fráza, zvyčajne zaváňa iróniou a dáva najavo to, že si útoky od nepriateľa neberiete k srdcu. Záškodník zvyčajne ustúpi. Je nepravdepodobné, že bude pokračovať v útokoch na vašu osobu, keď si uvedomí, že jeho hrubosť vás nebolí.

6. Máte pravdu

Tieto dve slová sú veľkou zbraňou proti hrubosti. Nepriateľ vám nebude mať čo odpovedať. Dostanete ho do úzkych. Očakával protirečenie, spor, možno dokonca škandál, a vy ste pripustili, že mal pravdu. Táto odpoveď sa mu nemusí páčiť, ale samotný konflikt sa vyrieši.

7. Zlé máte vždy čo povedať, však?

Takáto odpoveď je dosť emocionálna. Zároveň však prekladáte konverzáciu z podstaty nárokov, ktoré vám boli predložené, na osobu, ktorá tú podlosť povedala. Tak mu taktne nastavíte zrkadlo.

8. Milujem seba, ale aj teba milujem

Samozrejme, táto fráza by sa mala používať iba počas konfliktov s blízkymi. Povedzte ju úprimne, s dobrotou v hlase a nestratíte dôstojnosť. Môžete si tak dokonca zlepšiť vzťahy. Keď sa človek stretne s dobrom a láskou v reakcii na jeho negatíva a podlosti, stane sa bezmocným a neschopným pokračovať v hrubom zaobchádzaní. Hnev protivníka časom ustúpi a často je nahradený výčitkami svedomia.

9. Smejte sa!

Áno, jednoducho sa smejte. Rozosmiať protivníka je možno najlepší spôsob ochrany. Váš priateľ vás kritizuje a učí vás, ako žiť? Smejte sa. Nahnevali vás vo verejnej doprave? Len sa smejte. Zdravé sebavedomie, spravidla útočníka prekvapí a spôsobí mu faux pas. A pamätajte na hlavnú vec: ak sú k vám drzí, zaobchádzajú s vami hrubo alebo arogantne, nie je to vôbec vo vás, ale v ľuďoch grobianoch. Buran svojím správaním len ukazuje, že má problémy sám so sebou. Takže si hrubosť neberte na svoj účet!