„Ak sa vám nepáči, čo dostávate, zmeňte to, čo dávate“ – vynikajúce výroky Dona Juana, ktoré zmenia vaše zmýšľanie


1. Konajte tak, akoby to bol sen. Buďte odvážny a nehľadajte výhovorky.

2. Nevysvetľujte príliš veľa. Keď vysvetľujete, prečo ste neurobili jedno alebo druhé, v skutočnosti sa ospravedlňujete za svoje nedostatky a dúfate, že tí, ktorí vás počúvajú, budú k vám láskaví a odpustia vám.

3. Ak chcete zo života vyťažiť maximum, zmeňte sa. Najťažšie je odhodlať sa k zmene.

4. Nikdy sa na nikoho nehnevám. Ani jeden človek nedokáže urobiť niečo tak zlé, čo by ma nahnevalo. Ľudia sa na seba srdia, keď majú pocit, že ich prečiny sú vážne. Ja niečo podobné necítim.

5. Mali by ste si vždy pamätať na to, že cesta je iba cestou. Ak máte pocit, že by ste po nej nemali ďalej kráčať, zanechajte ju.

6. Teraz ma nemôžete chápať, lebo ste zvyknutí rozmýšľať len nad tým čo a ako vidíte.

7. Ak sa vám nepáči, čo dostávate, zmeňte to, čo dávate.

8. Hlavnou prekážkou pre väčšinu ľudí je vnútorný dialóg. Keď ho človek dostane pod kontrolu, dokáže zvládnuť všetko. Aj najneuveriteľnejšie projekty budú reálne.

9. Ľudia si spravidla neuvedomujú, že v jedinom okamihu môžu zo svojho života čokoľvek vyhodiť. Kedykoľvek. Okamžite.

10. Jediným skutočne múdrym radcom, ktorého máme, je smrť. Zakaždým, keď máte pocit, že sa všetko pokazilo a stojíte na pokraji zrútenia, odbočte doľava a spýtajte sa svojej smrti, je to tak či inak?

11. Každý si ide svojou vlastnou cestou. Ak kráčate s radosťou, potom je to správna cesta. Ak sa cítite zle, môžete ju kedykoľvek zanechať bez ohľadu na to, ako ďaleko ste. To bude tá správna voľba.

12. Potrebujeme všetok svoj čas a celú svoju energiu na to aby sme porazili idiotstvo v nás samých.

13. Fígeľ spočíva v tom, na čo je potrebné zamerať sa… Každý z nás sa stáva nešťastným alebo silným. Pričom množstvo práce v prvom aj v druhom prípade je rovnaké!

14. Aby ste sa stali rozumným mužom, musíte byť bojovníkom, nie ufňukaným dieťaťom. Bojujte a nevzdávajte sa, nesťažujte sa a neustupujte, bojujte, kým vládzete. To všetko sa deje len preto, aby sme pochopili, že na svete nie je nič dôležité.

15. To, čo práve robíte, môže byť vašou poslednou aktivitou na Zemi. Na svete nie je vyššia sila, ktorá by vám zaručila, že budete žiť aj o minútu.

Don Juan (zo série kníh Carlosa Castanedy)