11 vecí, ktoré vám introverti nikdy nepovedia


1. Nemáme radi hlučné narodeninové oslavy

Žiadny introvert, ktorý pracuje v tíme, nemá radosť z firemných večierkov. Každý zamestnanec, ktorý nám s radosťou oznámi, že to je jeho večierok, nás dostane do pomykova. Máme pocit, že od nás očakáva, že budeme reagovať s prehnaným nadšením a entuziazmom. Takže ak nás nepozvete, neurazíme sa. Dokonca si s úľavou vydýchneme. A zabudnite na naše narodeniny. Skutočne. Máme niekoľko blízkych priateľov, ktorých blahoželania k narodeninám nám úplne stačia. Nemáme radi hlučné oslavy s cudzími ľuďmi. Pre nás je najlepšia oslava so starostlivo vybranými ľuďmi.

2. V skutočnosti nás nezaujíma, ako ste strávili víkend

Ak nepatríte do okruhu našich priateľov, je nám jedno, ako ste strávili sobotu. Úprimne sme presvedčení, že každý má právo na súkromný život a ak trávite svoj voľný čas opíjaním sa alebo vylamovaním dverí svojej bývalej, je to vaša vec. Neodsudzujeme vás, ale komunikácia s ľuďmi, ktorých sotva poznáme, nám odoberá príliš veľa energie. To, že spolu pracujeme, ešte neznamená, že musíme byť aj blízki priatelia.

3. Vyhýbame sa davu ľudí

Sme unavení z veľkého množstva ľudí. Rozčuľuje nás spoločenský ruch. Mnohí introverti sú empatici, preto sa ľahko nechajú ovplyvniť energiou iných ľudí. Niekedy máme pocit, že „cítime“ každého v miestnosti, a to nás emocionálne preťažuje.

4. Vieme, čo znamená pracovať pre dosiahnutie výsledku

Čas, ktorý trávime len sami so sebou, efektívne využívame na projektovú činnosť, e-maily, náčrty a plány na ovládnutie sveta. Máme veľa nápadov. Samotu si ceníme, pretože nám umožňuje dôkladne premýšľať o svojich nápadoch a popustiť uzdu fantázii. Keď sme sami, je možné všetko a to, čo vytvoríme, môže jedného dňa zmeniť náš aj váš život.

5. Obľubujeme písomnú komunikáciu

Máme radi e-maily, pretože nám umožňujú získať to, čo potrebujeme, bez prerušenia práce a bez osobného kontaktu. Živá interakcia nás vyvádza z miery a musíme vynaložiť veľa energie, aby sme sa vrátili späť do svojho rytmu. Preto nám prosím volajte len v prípade, ak ide o otázku života a smrti.

6. Cítime sa bezpečne so „svojimi“ ľuďmi

Keď sú v našom živote tí „správni“ ľudia, sme schopní sa im úplne odovzdať. Stávame sa vernými bojovníkmi, pripravenými biť sa za tých, ktorých milujeme. Len sa spýtajte našich priateľov. V tej správnej spoločnosti prekvitáme a žiarime. Chvíľu nám trvá, kým nájdeme tých „správnych“ ľudí, ale potom sa ich nevzdávame.

7. Môžeme na chvíľu predstierať, že sme extroverti

Musíme to urobiť, aby sme prežili. Môžu z nás byť hviezdy večierkov, organizátori firemných podujatí alebo predsedovia charitatívnych organizácií. Robíme to dobrovoľne, pretože vieme, že na konci dňa pôjdeme domov. Keď sa tam konečne dostaneme, niekedy sa z toho musíme zotavovať celé dni alebo dokonca týždne.

8. Nie sme plachí ani nervózni

Spočiatku sa vám môže zdať, že áno. Ale keď nás lepšie spoznáte, zistíte, že vás dokážeme rozosmiať a pokecať si s vami dlhšie ako pätnásť minút. V skutočnosti väčšina z nás nemá problém s komunikáciou. Jednoducho nie sme takí ku každému. Komunikatívnosť je vlastnosť, ktorú nemáme v základnej výbave. Nedokážeme príliš dobre predstierať nadšenie a zrejme nám to vyčítate z tváre.

9. Sme radi sami

V našich hlavách sa odohráva veľa vecí a nepotrebujeme ďalšie. Na rozdiel od extrovertov nepotrebujeme iných ľudí na vonkajšiu stimuláciu. Život vo vnútornom svete nám úplne vyhovuje. Venujeme sa kreatívnym projektom a výborne sa zabávame. Čím viac ľudí je okolo nás, tým viac zbytočných vzájomných vzťahov musíme riešiť.

10. Neznášame spoločenské rozhovory

Len veľmi zriedka sa zapájame do spoločenských rozhovorov a robíme to bez veľkého nadšenia. Najmä s ľuďmi, ktorých nemáme veľmi radi. Dobre vieme, kto sa nám páči a kto nie. Môže to byť kvôli mnohým veciam, od dávnych krívd z detstva až po nevydarené dnešné raňajky. Neberte si to osobne.

11. Vybrali sme si vás, tak si to vážte

Veľmi si vážime čas strávený osamote a veľmi starostlivo si vyberáme, koho vpustíme do svojho života. Komunikácia s „nesprávnym“ človekom nás emocionálne vyčerpáva. Často priťahujeme extrovertov, ktorí vysávajú našu energiu a vyhľadávame podobne zmýšľajúcich introvertov. Vážime si čas strávený s inými introvertmi a máme veľký cit pre hranice osobného priestoru toho druhého.