Všimli ste si, že zlí ľudia si žijú dobre a dobrí ľudia majú veľa problémov? Preto je to tak?


Kto z nás nepremýšľal o nespravodlivosti tohto sveta? Otvoríte dušu človeku a on vás zradí. Záleží ti na niekom a on šplhá na tvoju hlavu.

Prečo si nikto nevšimne a neocení dobré skutky? Ľudia pred nimi jednoducho zatvárajú oči.

Prečo za úprimnú túžbu pomôcť môžete dokonca schytať pľuvanec do tváre? Čím si to zaslúžite? Musíte stále robiť dobré skutky? Oplatí sa to?

Toto príbeh môže odpovedať na vaše otázky. Múdro a skutočne.

Raz prišla do domu múdreho muža jedna mladá slečna, ktorej sa po tvári kotúľali slzy a vyrozprávala mu svoj príbeh.

— Neviem, ako žiť …, povedala chvejúcim sa hlasom. Celý môj život som sa k ľuďom správala tak, ako som chcela, aby sa správali aj oni ku mne. Bola som k nim úprimná a milá. Snažila som sa pomôcť bez toho, aby som niečo na oplátku očakávala. Ale za odmenu ma ľudia jednoducho využili a posmievali sa mi za chrbtom. Som veľmi zranená a strašne unavená. Povedzte mi, čo mám robiť?

Múdry muž si ju trpezlivo vypočul a povedal:

— Vyzlečte sa a choďte nahá na ulicu.

— Prepáčte, ale pravdepodobne ste sa zbláznili, nie!, vykríkla. Ak pôjdem nahá, všetci ma začnú okrikovať a vysmievať sa mi!

Múdry muž sa náhle postavil, otvoril dvere a položil na stôl zrkadlo.

— Hanbíte sa ísť von nahá, ale z nejakého dôvodu sa nebojíte chodiť s nahou dušou! Máte ju otvorenú ako tieto dvere. Necháte si do nej úplne nazerať! Ale duša je zrkadlom, a preto sa môžeme vidieť v duši iných ľudí. A ak ľudia vidia v cnosti odraz urážok svojich nerestí, snažia sa vás uraziť a ponížiť. Nie každý má odvahu pripustiť, že niekto je lepší ako on.

— Čo mám teda robiť? Ako to môžem zmeniť, ak na mne nič nezávisí?, spýtala sa.

— Poďte so mnou chcem vám niečo ukázať … Toto je moja záhrada. Už mnoho rokov v nej kvitnú tieto kvety a ja sa o ne starám. Nikdy by však nekvitli pre niekoho, kto sa o ne nestará.

— Učte sa od prírody. Pozrite sa na tieto nádherné kvety a buďte také, aké sú oni – otvorte svoju dušu iba dobrým ľuďom. Vyhnite sa tým, ktorí zlomia vaše stonky a blokujú ich pred slnkom. Burina rastie lepšie ako kvety, s tým nemôžete robiť nič.

— Vo svete je veľa špiny a zla. Ale ten kto chce, zostane čistý … Buďte k sebe a k ostatným úprimní. Pamätajte však: nehádžte perly sviniam. To nepomôže ani im, ani vám.