VMarkus — Fakty, príbehy, Life hacky

Úplné odmietnutie alkoholu vedie k demencii v starobe! A preto

Like? Daj Like!

Ak pijete viac ako 14 pohárikov akéhokoľvek alkoholu v týždni – u vás sa môže vyvinúť demencia. Avšak, nezachráni vás odmietnutie alkoholu – nepijákom tiež hrozí, že budú trpieť na marazmus. Proste mechanizmus rozvoja poruchy intelektu bude trochu iný. Takéto sú výsledky výskumov uverejnené v EurekAlert.

Výskumy preukázali, že ak piť alkohol mierne, riziko vzniku demencie sa znižuje. A ak sa vzdať alkoholu úplne alebo, naopak, piť veľa – marazmu zabrániť takmer nie je možné. Ešte nie je známe, prečo sa tak stáva.

Vedci z francúzskeho národného Inštitútu zdravia a lekárskych výskumov Inserm a Univerzitného Collega v Londýne rozhodli preskúmať vzájomnú súvislosť medzi užívaním alkoholu v strednom veku a vznikom demencie vo vyššom veku.

Vedci sa tiež preskúmali, ako kardiovaskulárne ochorenia (inzult, ischemická choroba srdca a cukrovky) ovplyvňujú túto vzájomnú súvislosť.

Výskumníci hodnotili údaje účastníkov za obdobie od roku 1985 do roku 1993. Ich zaujímalo, koľko alkoholu ľudia pili v tom čase a či mali závislosť na alkohole. Priemerný vek účastníkov výskumu v tom čase bol 50 rokov.

Advertisements

Vedci tiež preskúmali údaje od roku 1985 do roku 2004. Tentoraz zistili, či spôsobilo užívanie alkoholu počas dlhej doby demenciu v rannom staršom veku.

Vedci si všimli, že od roku 1991, pijúci účastníci výskumu začali častejšie chodiť do nemocníc kvôli ochoreniam, ktoré spôsobujú alkohol a demencia. Tiež mnohí z týchto ľudí sa začali mať kardiovaskulárne ochorenia.

Výskum trval 23 rokov. Medzi 9087 jeho účastníkmi bolo zaznamenané 397 prípadov poruchy intelektu. Vedci si všimli, že demencia sa vyvíja priemerne k 76 rokom.

Vedci tiež preskúmali, ako sociálno-demografické faktory, životný štýl a zdravie účastníkov mohli ovplyvniť tieto výsledky.

Oni zistili, že väčšinou demenciou trpeli ľudia, ktorí vôbec nepili alkohol, alebo pili viac ako 14 pohárikov alebo pohárov alkoholu týždenne.

Advertisements

Pre názornosť, tu je, koľko rôznych druhov alkoholu môžete piť v týždni:

  • 14 štandardných pohárov vína po 76 ml = 1,06 l;
  • 14 štandardných pohárikov vodky po 50 ml = 0,7 l;
  • 14 štandardných pohárov piva alebo nápojov alkoholom nízkych po 250 ml = 3,5 l;
  • 14 štandardných pohárikov whisky po 25 ml = 0,35 l.

Vedci sa dozvedeli: ak ľudia pijú alkohol v rámci týchto noriem, zriedkavejšie trpia demenciou v starobe.

Ak človek pije 14 pohárikov v týždni a ešte viac, potom s každým 7. pohárikom sa riziko vzniku demencie v starobe zvyšuje o 17%.

Vo Veľkej Británii 14 pohárikov alkoholu – to je maximálna norma aj pre mužov a ženy. Avšak, v mnohých krajinách je tento počet oveľa vyšší.

V podstate sa ukázalo, že aj nepijúci ľudia, a alkoholici majú rovnakú možnosť rozumového postihnutia v starobe. Jediný rozdiel – to sú rôzne príčiny vzniku tejto poruchy u ľudí natoľko nepodobných podľa životného štýlu.

Tiež, vedci dúfajú, že vďaka ich práci norma alkoholických nápojov pre dospelých sa zníži. Veď toto pomôže zachovať rozumové zdravie v starobe.

Advertisements

Vedci tiež hovoria, že nepijúci ľudia nemusia začínať piť kvôli týmto výsledkom. Existujú veľmi dobré dôvody pre odmietnutie alkoholu. Pre niektorých ľudí opilstvo môže spôsobiť neurologické poruchy, cirhózu pečene, rakovinu a smrť.

Sevil Yasar, jedna z autorov výskumu, doktor medicínskych vied pri Lekárskej škole Johns Hopkins, povedala:

„Toto je veľmi dôležitý výskum. On vyplňuje niektoré medzery vo vedomostiach. Ale máme byť opatrní a nemeniť aktuálne odporúčania týkajúce sa konzumácie alkoholu, ktoré sú na základe epidemiologických výskumov“.

Dr. Yasar odporúča ďalej vykonávať výskum v tejto oblasti.


„Ak budete piť od 1 do 14 pohárikov alkoholu týždenne, toto môže pomôcť zachovať rozumové zdravie. Ale však, ak rozhodnete piť alkohol, zvážte všetky riziká s týmto spojené, vrátane rakoviny a ochorení pečene“, – zhrnula výsledok Dr. Yasar.

Vmarkus na facebooku