Málo známe princípy podvedomia


Už ste niekedy počuli o vedomom živote? Táto prax sa v posledných rokoch stala veľmi populárnou a jej účinky sú potvrdené mnohými vedeckými štúdiami.

V skutočnosti bola prax vedomia známa po stáročia vďaka duchovnému pánovi Gautamovi Budhovi.

Podstatou podvedomia je akceptovanie toho, čo sa v súčasnosti deje, bez akýchkoľvek hodnotení ani úvah o tom, ako by ste si želali, aby sa všetko stalo.

Táto prax je mimoriadne účinná, no na dosiahnutie najlepších výsledkov by ste ju mali pravidelne používať.

Ponúkame vám 11 princípov vedomia, ktoré môžete využiť v každodennom živote.

1. Jediná realita, ktorú máte, je okamih, len tu a teraz

Túto zásadu veľmi dobre vysvetľuje slávny citát Budhu: „Nezdržuj sa v minulosti, nesnívaj o budúcnosti, sústred svoju myseľ na súčasný okamih.“

Minulosť je ilúzia, ktorej už niet. Budúcnosť ešte neprišla, čo znamená, ešte jej niet. Jediná vec, ktorá skutočne existuje, je to, čo sa deje tu a teraz.

Advertisements

2. Negatívna myšlienka je úplne neškodná, len dovtedy, kým v ňu neveríte

Myšlienky v hlave sa vám roja ako včely v úli. Prichádzajú a odchádzajú – je to normálny proces. Trpieť začnete vtedy keď sa s nimi stotožníte v jeden celok a začnete tzv. ,,lietať so svojimi včelami“. Ak sa na chvíľu zastavíte a zapozeráte sa na svoje myšlienky z diaľky, pochopíte veľmi dôležitú vec. Môžete sa na ne pozrieť zvonka, to znamená, že nemôžu byť vo vás! Eckhart Tolle hovorí:

„Aká úľava, keď si uvedomím, že hlas v mojej hlave nie som vôbec ja. Kto teda som? Vonkajší pozorovateľ, ktorý sa pozerá na všetko zvonku. “

3. Nebudete penalizovaní pre svoj hnev. Váš trest je hnev sám

Z času na čas sme všetci bez nálady a hneváme sa, ale toto nám len zriedka pomáha vyriešiť naše problémy. Vzplanúť hnevom je tak ľahké a jednoduché, ako napríklad zapáliť zápalku, no skutočne odvážne je urobiť niečo užitočné a efektívne. Keď si nakoniec uvedomíme, že súčasný okamih je jediná vec, ktorú máme, pochopíme, že život je príliš krátky na to, aby sme sa rozčuľovali a hnevali.

Ako povedal Lao Tzu:

„Najlepší bojovník sa nikdy nehnevá.“

Advertisements

4. Vnútorná harmónia znamená byť sám sebou, bez toho, aby ste sa porovnávali z inými ľudmi

Mnoho ľudí je veľmi znepokojených tým, čo si o nich myslia iní. Nepotrebujete však iných na to aby ste sa našli. Ste tým, kým ste, a to, čo si o tom ostatní myslia, by vás nikdy nemalo ovplyvniť.

Osho píše pár veľmi inšpiratívnych viet o tom, ako ignorovať všetko, čo si o vás myslia druhí:

„Nikto o vás nemôže nič povedať. Všetko to čo ostatní hovoria o vás, akoby hovorili o sebe. Ale aj tak o mojich slovách pochybujete, pretože z nejakého nezisteného dôvodu sa stále držíte falošného centra. Toto neúprimné centrum je vždy závislé od iných, pretože pre vás je stále dôležité čo o vás druhí hovoria alebo si myslia. Pozeráte sa na nich a pokúšate sa získať ich súhlas. Chcete vyzerať dôstojne. Túžite ozdobiť svoje ego. Toto je skutočná samovražda!

Namiesto toho, aby ste sa pozreli na to, čo a kto o vás povedal, je lepšie nazrieť do svojho vnútra …

Kedykoľvek sa cítite trápne, jednoducho dajte znať, že ste hanbliví. Pretože neviete, kto ste. Ak by ste to vedeli, nikdy by ste také problémy nemali – nepotrebujete názory iných ľudí. Keď sa obávate toho, ako vyzeráte v očiach iných ľudí – nezabúdajte na jedno, na ich názore nezáleží!

Skutočnosť, že sa za seba hanbíte, naznačuje, že ste sa ešte nespoznali. Ešte nie ste ,,doma”.

Advertisements

5. Všetko v tomto svete sa vytvára dvakrát, najskôr vo vašej mysli a potom v skutočnom živote

Náš mozog je neuveriteľne silný nástroj, ktorý dotvára svet okolo nás. Pravdou je, že nebudete konať dovtedy, kým váš mozog nepochopí, čo vlastne chcete urobiť. Takže na začiatku by mali byť plány a ciele a až potom – činy.

,,Budúcnosť závisí od toho, čo robíte dnes,“ Mahátma Gándhí.

6. Po tejto ceste musíme prejsť sami

Život je plný nešťastia a problémov. Nikto pred nimi neunikne. Ale vždy existuje jedna vec, ktorú neustále kontrolujeme a to koľko úsilia a všetkého iného vynaložíme na prekonanie toho zlého. Vaše šťastie alebo úspech by nemali závisieť iba od toho, čo sa deje vôkol vás. Celé vaše šťastie je vo vás samých.

„Nikto vás nezachráni, len vy sami. Nikto to za vás neurobí a naozaj nemôže – aj keby veľmi chcel. Touto cestou musíte prejsť sami, “Budha.

7. Ak naozaj v niečo veríte, ale nežijete podľa toho, nie je to správne

Neohýbajte chrbát pod ťarchou tohto sveta. Neskláňajte sa pred tým, čo od vás chce spoločnosť. Nepodvádzajte samého seba len preto aby vás ľudia prijali. Najdôležitejšou vecou v živote je byť sám sebou a nasledovať hlas svojho srdca. Nechajte za vás hovoriť vaše skutky a netrápte sa nad tým, čo o vás hovoria iní ľudia.

„Dnes – VY. A to je najväčšia pravda na svete. Ešte viac ako pravda. Nikto nemôže byť viac ako vy sám, “Dr. Seuss.

Advertisements

8. Správna cesta a ľahká cesta sú málo kedy rovnaké cesty

Nakoniec aj tak pochopíte, že iba jedna vec na svete nás núti rásť – boj. A stojí to za to, verte mi!

Nikto vám nesľubuje, že to bude ľahké: každý váš krok bude ťažký. Nakoniec vás však dovedie kamkoľvek budete chcieť. Ak sa niečo javí ako veľmi zložité a nemožné, vôbec to neznamená, že to nemôžete urobiť. Naopak, je to ďalší dôvod na dosiahnutie vašich cieľov.

,,Tí, ktorí sa nepokúšali poznať pravdu, nechápali, prečo žijeme,“ Budha.

9. Ak chcete niečo od života získať, musíte pochopiť, že za všetko treba zaplatiť

Mnoho ľudí si kladie otázku „Čo ma skutočne ťahá vpred?“, Snažia sa nájsť životný cieľ. A to je v zásade nesprávne. Relevantnejšou otázkou je: „Za čo som ochotný trpieť?“

Keď si odpoviete na túto otázku, pochopíte, čo skutočne chcete, a váš život sa stane naozaj zmysluplným a úplným.

„Potom vám život poskytne presne to čo potrebujete, aby ste mohli rozvíjať vaše myslenie. A ako viete, že je to, to pravé orechové? Pretože je to skúsenosť, ktorú tu a teraz získavate – v súčasnosti, “Earhart Tolle.

10. Superperfekcia je presným opakom pokojného a vedomého života

Koľkí z nás majú v diároch siahodlhé zoznamy úloh, ktoré je fyzicky nemožné vykonať v jeden deň. Z nejakého dôvodu sme sa rozhodli, že je dôležité mať stále veľa práce. Je však racionálnejšie zamerať sa na jednu úlohu a postupne ju vykonávať. Nezabudnite: potrebujeme čas na odpočinok a taktiež čas na to, aby sme si mohli vychutnať krásu nášho života.

,,Musíte sa naučiť zvoľniť tempo.“ Prestaňte len prežívať. Nikdy ste nad danou situáciou nevládli, “Steve Maraboli.

Advertisements

11. Keď sa pokúsite všetko ovládať, stratíte možnosť užívať si život

Ovládať všetko v živote je také lákavé! Koniec koncov, každý z nás chce stabilitu a pohodlie! Iróniou života je práve to, že také veci ako pohodlie jednoducho neexistujú. Nemáme absolútne žiadnu kontrolu. Vôbec nad ničím. Čím skôr si to uvedomíme a naučíme sa s tým žiť – tým lepšie pre nás.

,,Napätie je to, za čo považujete seba. Relaxácia je to, čím ste. – čínske príslovie