Nikolaj Michajlovič Amosov bol významný vedec, známy kardiochirurg, ktorý zachránil tisícky životov. Operovať prestal ako 79-ročný. Zomrel vo veku 89 rokov. Skúmal otázky zdravia, metódy dlhovekosti, v posledných rokoch života praktizoval zdravý životný štýl.
Nikolaj Michajlovič o sebe:
„Telocvik je pre mňa jedným zo základov života. Budem to musieť vysvetliť. V útlom detstve som vyrastal sám a „program“ telesného vývinu som neabsolvoval. Práca na gazdovstve mi dodávala sily, ale nie obratnosť: plávať, tancovať, bicyklovať som sa nenaučil. Z hodín telesnej výchovy som sa ulieval na základnej aj na vysokej škole. Pritom som bol vždy zdravý. Na vojne som prvý raz dostal zápal miechového nervu, neskôr sa mi často vracal, možno následkom dlhotrvajúcich operácií.
V roku 1954 to začalo byť so mnou dosť zlé: na röntgene boli viditeľné zmeny na stavcoch. Vtedy som si vypracoval vlastný gymnastický program na 1 000 pohybov: 10 cvikov, každý po 100 opakovaní. Pomohlo to. Pridal som k tomu ranný beh. Systém som dopĺňal obmedzovaním sa v stravovaní: striktne som si udržiaval hmotnosť neprevyšujúcu 54 kg. Premyslel som fyziológiu zdravia a vznikol z toho Režim obmedzení a záťaží.
Čo učil akademik Amosov
Za svoje choroby si človek môže jedine sám. Najčastejšie ochorie z lenivosti a nedodržania miery v stravovaní, no občas aj z nerozvážnosti, neznalosti a nepoužívania zdravého sedliackeho rozumu.
Netreba sa spoliehať na medicínu: bojte sa dostať do rúk lekárov! Medicína lieči mnohé choroby, ale nedokáže spraviť človeka zdravým. Dokonca ho ani nevie naučiť, ako sa má stať zdravým.
Na to, aby bol človek zdravý, je potrebné vynaložiť vlastné sústavné a značné úsilie. To sa nedá nahradiť ničím iným. Našťastie, človek je taký dokonalý, že navrátiť zdravie je možné takmer vždy. Lenže potrebné úsilie sa priamoúmerne zvyšuje s postupujúcim vekom a so zhoršeným štádiom chorôb.
Pre udržanie zdravia sú nevyhnutné tieto štyri podmienky:
- fyzická záťaž,
- obmedzenia v stravovaní,
- otužovanie,
- čas na oddych a schopnosť relaxovať.
Stačí 20 – 30 minút telocviku denne.
Je potrebné obmedzovať sa v jedle. Udržiavajte si telesnú hmotnosť: výška (v cm) mínus minimálne 100.
Schopnosť vedieť sa uvoľniť – to je celá veda, ale na to treba mať pevnú vôľu.
Lekári vám vyliečili chorobu, avšak byť zdravý môžete jedine vlastným úsilím. Prestaňte sa sťažovať, choroba pominula. Treba sa namáhať!
Mimoriadnu pozornosť Amosov venoval téme stravovania a jedla. Zdôrazňoval, že je dôležité, čo jete a koľko toho zjete. Podčiarkoval mimoriadnu úlohu vitamínov a stopových prvkov ako aj ďalších biologických látok, ktoré sa dajú získať jedine z čerstvého ovocia a zeleniny. Najnižšia dávka je 300 gramov denne, maximálna 1 kilogram. Čím je strava pestrejšia, tým lepšie. Nahradenie surovej zeleniny varenou nie je plnohodnotná náhrada. Kuchynská úprava potravín ničí vitamíny.
O tukoch. Tuky sú bohaté na kalórie, 9 na 1 gram. V čistej podobe ich nepotrebujeme. Nič sa nestane, ak nebudeme jedávať maslo, ani slaninu. Veľa tukov sa nachádza v mlieku, mäse, dokonca aj v chlebe. Tí, čo obľubujú surovú stravu, pokojne môžu konzumovať rastlinné výrobky – organizmus si tuky synteticky vytvára zo sacharidov a bielkovín.
Tuky v podobe cholesterolu sa môžu ukladať v cievach. Proti skleróze môže byť nápomocné jedine hladovanie a pohyb, avšak ak ide o sklerózu mozgových ciev, sú potrebné aj lieky.
O bielkovinách. Mýtus: bez plnohodnotných bielkovín človek neprežije. Milióny ľudí po celé generácie nekonzumovali živočíšne bielkoviny, ktoré obsahujú esenciálne aminokyseliny, napriek tomu podľa telesných ukazovateľov vegetariáni netrpia nijakým nedostatkom. Ba čo viac, nadbytočné bielkoviny organizmus nedokáže plnohodnotne stráviť, a tak vzniká v tele veľa odpadových látok, čím sa zintenzívňuje látková premena, z čoho človek nemá veľký úžitok. S bielkovinami to netreba preháňať.
O sacharidoch. V prípade konzumácie veľkého množstva sladkostí, nie je možné udržať telesnú hmotnosť v norme. Sacharidy sú potrebné, ale ich zdrojom má byť sladké ovocie a obilniny (kaše). V žiadnom prípade nie čistý cukor, to je chemická látka, pričom veľmi kalorická: 1 gram cukru má 4 kalórie.
Veľmi prospešné sú ovocné a zeleninové šťavy hneď po ich príprave: môžu sa piť v neobmedzenom množstve, rozhodne však nie stále tie isté. Čo sa týka polievok, naopak, treba byť opatrný: obsahujú veľa solí, ktoré vznikajú pri vrení vody, najmä pri dlhom. varení zeleniny.
Odhalil mnohé nedostatky a dogmy v medicíne:
1. Medicína dokáže choroby liečiť, no chorých ľudí každým rokom pribúda.
2. Lekári sú zaslepení vierou vo všemohúcnosť tabletiek.
3. Bojte sa toho, že sa dostanete do rúk lekárov!
4. Medicína je zameraná na choroby, nie na zdravie a úplne popiera vieru v obranné sily organizmu.
5. Odporúčania typu menej sa hýbať, zachovávať pokoj, kvalitnejšie sa stravovať počas choroby sú v protiklade s prirodzenou podstatou človeka. Pohyb, svalová aktivita a čiastočné hladovanie pomáhajú človeku vyzdravieť a nepodľahnúť chorobám.
Človek je odolný. Jeho zdravotné problémy pramenia v detrénovanosti (zanedbaní) „hybných“ funkcií, pretrénovanosti (presilení) „regulátorov“ spôsobené podmienkami spoločenského života, ktoré sa dostali do protikladu s biológiou. Dnešná civilizácia človeku ponúka pre zdravý a dlhý život nepomerne viac možností než obmedzení. Treba ich vedieť využívať: vyhýbať sa prejedaniu a prehriatiu, dopĺňať nedostatok fyzickej aktivity a potláčať prehnané psychologické dráždivé podnety.