Najšťastnejší ľudia sú tí, ktorí míňajú peniaze na cestovanie a nie na nákup vecí


Zamyslite sa: na konci svojho života si budete všetko v hlave rekapitulovať, spomeniete si, že ste mali iPhone X, zatiaľ čo všetci používali iPhone 7, alebo si budete pamätať zlaté chvíle s ľuďmi, ktorí vám pomohli stať sa tým, kým ste?

Vedci z Univerzity San Francisco zistili, že ľudia hodnotia život podľa spomienok, ktoré si vytvoria, ale častokrát sú tak ponorení do trendov, že prehnane nakupujú a neskôr to ľutujú.

Zamerajte sa na to, čo vás robí šťastným, nie na to, čo vás robí slávnym.

„Netvrdím, že nemusíte tráviť pár ťažkých týždňov nakupovaním nového oblečenia, len hovorím, že sa musíte viac sústrediť na to, čo vám pomáha, vytvárať si spomienky na celý život a nie na jeden okamih, ktorý stratí svoje čaro o pár rokov (a možno aj skôr).

Môžete veriť, že časť vašej osobnosti určujú práve tieto veci, ale napriek tomu nie sú vašou súčasťou. Vaše skúsenosti sú skutočne súčasťou vás. Sme súčtom našich skúseností. “

Lekár Thomas Gilovich, profesor psychológie na Cornellskej Univerzite

Odtrhnite sa od cenovky a preskúmajte svet okolo seba.

Advertisements

Každý deň sa necháme presvedčiť aby sme si kúpili veci, ktoré nepotrebujeme, utrácame peniaze, ktoré nemusíme lebo nakúpime odpadky, ktoré sa za pár týždňov znehodnotia.

Prečo si kupujete nový telefón, keď tých 400 dolárov môžete dať za letenku do krajiny, kde ste nikdy predtým neboli? Ľudia, ktorí majú ciele do budúcnosti a investujú do šťastia vo svojom myslení, žijú spravidla oveľa šťastnejšie ako spotrebitelia ponorení do tovaru a nezmyslov.

Je čas prestať počítať peniaze na karte a začať premýšľať o spomienkach, ktoré sa dajú dosiahnuť pomocou ďalších úspor a cestovnej mapy.