Koľkokrát som už počula slová: «Už je pre mňa neskoro». Prestaňte sa vekom devalovať!


«Musíte prečítať!»: prestaňte sa vekom devalovať. Majte detí, milujte, noste krátke šaty, učte sa po čínsky, berte si muža o desať rokov mladšieho ako vy alebo nikdy nevydávajte sa vôbec.

«Už je pre mňa neskoro». Koľkokrát som už počula tieto slová v mojej kancelárii. A nielen v nej. Počula som od žien. A nikdy nie od mužov. «Na štúdium je už neskoro, ako môžem v 35 rokov sedieť v študentskej lavici», «Je príliš neskoro na to, aby som premýšľala o láske, päťdesiat dolárov na nose», «chodím s mužom o 6 rokov mladším ako ja, ale nie je mi príjemné, čo povedia ľudia, som starší ako o», «nemôžem nosiť krátke sukne, som pre nich príliš stará».

Vek. Z nejakého dôvodu k nemu v spoločnosti máme tri postoje – «už je neskoro» alebo «ešte skoro» alebo je starostlivo skratý. Aby nikto neurčoval, čo je pre teba skoro, čo je neskoro.

Z nejakého dôvodu nám úplne chýba pojem «načas». To, čo sa nám v tomto čase deje, je preto, že sa to deje presne vtedy, keď sme na to pripravení. Láska k niekomu prichádza spolu s päťdesiatym výročím, len preto, že si na to predtým nebola pripravená, nebol čas na lásku.

Niekto nemal čas študovať v dvadsiatixh, kedže výber bol urobený v prospech rodiny a dieťaťa, ale v tridsiatich piatich je už len voľný čas a energia. A niekto sa zamiluje do soby mladšej ako on, pretože pocity pasu nie sú kontrolované.

Niekto v osemnástich nenosil krátke šaty, lebo sa považoval za tučného a škaredého a v štyridsiatke zrazu objavil štíhle dlhé nohy a chce ich ukázať.

Ale tu na ženu, ktorá dostala, čo chcela včas, padne tento hrozný šepot na ňu«neskoro», «nie pre jej vek». Odkiaľ to znie?Prejdime si bulvárne stránky. «50-ročná Janet Jackson je tehotná. Pribrala 43 kg a svoje formy skrýva pod moslimským oblečením».

Aká hrôza, stará, tučná a tehotná.A čo žena, ktorá otehotnie v 40-ke, 45-ke, alebo 48-ke? Potrat? Pretože spoločnosť ju považuje za príliš starú, aby porodiť dieťa a starší rôznymi hroznými chorobami?

Prečo sa nikto neteší, nepovie «dobre, porodíš zdravé dieťa»? Koniec koncov, madicína teraz umožňuje kontrolovať a regulovať priebeh tehotenstva.

Matka troch detí nemôže mať strie ani celulitídu? A Demi Moore je už čas prejsť sa po cintoríne, vybrať si miesto a pomník? Alebo sú naše pláže plné dokonalých tiel Mr. Olympia a Mrs. Fitness Bikini?

Povedzte mi, ach, znalci vekových noriem a časových mier, kedy je neskoro, aby žena chodila tehotná v priehľadných šatách? Ešte nie je neskoro milovať, učiť sa, robiť kariéru? A celulitídu, keď ju môžete mať? Určuje vek dostupnosť sily a schopnosť? A prečo potom taký odlišný pospoj k veku mužov? Prečo každý hovorí mužovi, ktorý sa ožení a stane sa otcom vo veku 48 rokov, hovoria: «Výborne, ty wow»! Hoci priemerná dĺžka života mužov je nižšia ako u žien.

Život je krátky. Napriek tomu, že v stredoveku sa málokto dožil 30 rokov a dnes sa ľudia dožívajú 70,80 a 100 rokov. Treba pre nich urobiť oveľa viac. A pre ženu – oveľa viac ako len viac. Od modernej ženy spoločnosť očakáva, že bude vzdelaná, upravená, úspešná v kariére, že bude mať ešte jednu záľubu, najlepšie dve. Venovať sa športu.

Uderžať ideálny domov, vychovať dve alebo tri ideálnych deti, nezabúdnuť na manžela, variť tie najchutnejšie a najzdravšia jedlá. Nemá celulitídu, zuby sú biele, pokožka sa leskne, vlasy sú lesknlé. Šatník dobre sedí . Nezabudla na nič? Oh, a to všetko musí byť primerané veku. Ale ktorému presne? Nikto nepovie.

A preto. Milé ženy, ukážte skutočnosť každému, kto šepká: «pre vás je už neskoro».

Roďte, milujte, noste krátke šaty, učte sa po čínsky, berte si muža o desať rokov mladšieho ako vy alebo nikdy nevydávajte sa vôbec.

Zoskočte padákom, tkajte makramé alebo sa staňte veľvyslancom dobrej vôle OSN. Len vy viete, aké veľké sú vaše silné stránky a túžby. Toto «chcú» a «môžu» sú jediné kritériá, na ktoré by ste sa mali spoliehať.