,,Keď budem stará…“ 12 ponaučení pre seba samú


Autor: Diana Balynskaja

Tento list som sa rozhodla napísať sama sebe do budúcnosti, nie preto, že by som chcela oklamať sklerózu alebo zabrániť stareckej demencii. Je nepravdepodobné, že by mi to pomohlo. Ale možno ma to zachráni pred niektorými chybami …

Pamätáte si, v detstve a v mladosti počúvate nekonečné morálne poučovanie dospelých, sledujete, ako sa rodičia hádajú, ako sa starí ľudia hlúpo správajú a vtedy si poviete: „Keď raz budem dospelá ja, nikdy sa k svojim deťom tak správať nebudem! Nebudem vyzerať tak smiešne! Nikdy nebudem opakovať všetky tieto chyby! A potom, o niekoľko rokov neskôr, sa zdesíte, keď zistíte, že občas robíte to isté: kričíte na dieťa, opakujete banality, hromadíte v svojom slovníku urážky, tvrdohlavo si vyžadujete pozornosť a vďačnosť … Bodaj by ste si vtedy spomenuli na to ako vás to kedysi dávno hnevalo.

Preto som pre seba pripravila tucet týchto poznámok na základe mojich súčasných skúseností a pozorovaní. Dúfam, že za pár desaťročí, ak budem nažive a ak sa náš bláznivý svet do tej doby úplne nezničí, padne mi na ne zrak a pomôžu mi vyhnúť sa hlúpym činom a smiešnym situáciám.. A možno sa niečo z toho hodí aj vám.

Takže, drahá moja, keď budeš stará…

1. Nikdy nikoho nepoučuj. Aj keď s určitosťou vieš, že máš pravdu. Spomeň si, ako ťa to niekedy obťažovalo. A ako si dodržiavala rady starších.

2. Nepokúšaj sa pomôcť iným, ak ťa o to vyslovene nežiadajú. Neviaž sa na nikoho. Nesnaž sa chrániť svojich blízkych pred všetkými nešťastiami na svete. Len ich jednoducho miluj.

3. Nesťažuj sa! Na zdravie, susedov, vládu, dôchodkový systém! Nehraj sa na starú ženu, ktorá ledva sedí na lavičke pri vchode.

4. Nečakaj na vďaku od detí. Pamätaj si, že nevďačné deti neexistujú, sú len hlúpy rodičia čakajúci na vďačnosť od detí.

5. Nehovor vety ako: „Ja vo vašom veku …“, „Dala som vám tie najlepšie roky …“, „Som staršia, takže viem lepšie …“ Toto je neznesiteľné!

6. Ak máš vnúčatá, netrvaj na tom, aby ťa volali menom a nie starou mamou či babkou. Je to hlúpe.

7. Neutrať posledné peniaze na nejakú omladzujúcu procedúru. Je to zbytočné. Lepšie je minúť ich na výlet či cestovanie.

8. Neobzeraj sa v zrkadle a nerob si make-up v tmavej miestnosti. Nelichoť si a skús vyzerať čo najelegantnejšie. Nie mlado ale elegantne. Ver mi – bude to lepšie.

9. Postaraj sa o svojho muža, aj keď sa z neho stal vráskavý, bezmocný, uhundraný starý muž. Nezabúdaj, že kedysi bol mladý, silný a veselý. A určite je to jeden z mála, ktorý si pamätá na to keď si bola mladá, štíhla a krásna. A možno je jediný, kto ťa teraz naozaj potrebuje …

10. Nesnaž sa stoj čo stoj držať krok s dobou a za každú cenu: porozumieť novým technológiám, nemusíš manuálne sledovať novinky, neustále sa učiť niečo nové, aby si náhodou „nezaostala za životom“. Je to smiešne. Rob to, čo sa ti páči. A koľko sa ti dá!

11. Neobviňuj sa za nič. Bez ohľadu na to, aký je tvoj život alebo život tvojich detí, urobila si všetko, čo si mohla.

12. V AKEJKOĽVEK SITUÁCII SI ZACHOVAJ DOSTOJNOSŤ! Až do konca! Posnaž sa drahá, je to naozaj veľmi dôležité. A pamätaj si, že ak si stále nažive, niekto ťa potrebuje.