Frázy, ktoré sa nebojte hovoriť


1. ,,Ublížil(a) si mi.“

Nebojte sa povedať dotyčnému, že vám ublížil. Ak je táto osoba pre vás skutočne dôležitá, musíte k nej byť otvorený a zbytočne v sebe nezhromažďovať zlosť, kvôli ktorej sa neskôr môže váš vzťah pokaziť.

2. ,,Mýlil(a) som sa.“

Na druhej strane by ste sa nemali báť priznať si chybu či omyl. Spočiatku to môže byť ťažké, ale nakoniec to bude pre vás veľká úľava.

3. ,,Nie.“

Naučiť sa hovoriť NIE je pomalý a postupný proces, ale mení život. Zo zvyku hovoríme ÁNO toľkým veciam, až občas zabúdame, na čom sme sa dohodli. Tým, že povieme nie, sa vyhneme nechcenému stresu a zbytočným povinnostiam.

4. „Nesúhlasím.“

Súhlasíte, že nebudete súhlasiť! Hovoriť, čo si myslíte, povedať čomu neveríte alebo obhajovať to, o čom ste presvedčení, nie je zločin. Niekedy jednoducho musíte pred ľuďmi vyjadriť svoj názor, aby pochopili, s kým majú dočinenia.

Advertisements

5. ,,Už mám toho dosť!“

Ak už nedokážete niečo tolerovať, ozvite sa a povedzte to. Ľudia si musia uvedomiť, že prekročili hranicu a že takéto zaobchádzanie s vami je neakceptovateľné.

6. ,,To nie je tvoja vec.“

Máte právo chrániť svoj osobný priestor a súkromie. Keď sa vám ľudia vtierajú do života, môžete ich slušne informovať o tom, že tam na nich nikto a nič nečaká, ale ceníte si ich záujem.

7. ,,Neviem.“

Ľudia dokážu povedať čokoľvek, okrem slovíčka „neviem.“ Pravda je však taká, že všetci sa učíme a nikto nepozná odpovede na všetky otázky, aj keď niektoré z nich sa ostatným javia ako samozrejmé. Nebojte sa povedať, že niečo neviete – v skutočnosti to robia len inteligentní a čestní ľudia.

8. ,,Bojím sa.“

Naša zraniteľnosť z nás robí človeka. Nebojte sa povedať, že sa niečoho bojíte. To umožní ostatným pochopiť, že ste k sebe úprimní a že vám môžu pomôcť alebo vás podporiť.

Advertisements

9. ,,Chcem byť sám(a).“

Mať čas pre seba, aby vás nič nerozptyľovalo a mohli ste sa zamyslieť nad životom – je naozaj potrebné. Slúži to na uzdravenie duše. Všetci niekedy potrebujeme čas na dobitie bateriek a na premýšľanie o živote. Nebojte sa požiadať o čas a priestor ani od svojich najbližších.

10. ,,Milujem ťa.“

Nemáte žiadnu záruku, že tá druhá osoba vám odpovie rovnako, ale ak to cítite, ak ju nosíte v srdci, pozbierajte odvahu a povedzte to. Nikto nevie, čo sa stane zajtra, a tieto tri slová môžu zmeniť všetko.