Existuje legenda, podľa ktorej Boh, raz za život, prichádza ku každému z nás


Existuje legenda, podľa ktorej Boh, raz za život, prichádza ku každému z nás. Okrem toho sa môže objaviť v akejkoľvek podobe, ako mokré mačiatko, starý muž, žobrák – a náš osud bude závisieť od toho, ako sa v danom momente rozhodneme …

Je taký príbeh:

Kedysi žil človek. A mal tri sny: mať dobrú prácu s vysokým platom, oženiť sa s krásnym dievčaťom a … presláviť sa po celom svete.

Počas jeho života sa mu stalo veľa vecí, poviem vám o troch: V jedno chladné, zimné ráno sa istý mladý muž ponáhľal na pohovor do prestížnej spoločnosti.

Do pohovoru chýbalo 5 minút a muž musel ešte štvrtinu bežať. Zrazu sa pred ním pošmykol starý muž.

Náš hrdina sa na neho pozrel, zhodnotil, že je opitý a bez toho, aby mu podal ruku, bežal ďalej. Našťastie na pohovor prišiel včas. Bohužiaľ nezískal prácu snov.

Za teplého letného večera muž kráčal mestom. Všimol si súbor pouličných umelcov, zastavil sa pri nich a zapozeral sa na nich. Divákov bolo málo, ale umelecké vystúpenie bola zábavné a vzrušujúce.

Po skončení predstavenia umelcov odmenili potleskom a ľudia sa pomaly začali rozchádzať. Náš muž sa tiež otočil, ale niekto sa nesmelo dotkol jeho ramena.

Bola to hlavná postava hry, žena, ktorá stvárnila starého šaša. Začala sa ho pýtať, či sa mu predstavenie páčilo, či bol s hercami spokojný. Ten muž sa však nechcel baviť o nejakej hre a podráždene sa odvrátil a išiel domov.

Počas jedného jesenného daždivého večera sa muž ponáhľal domov z narodenín priateľa. Deň bol náročný a muž sníval iba o jednom, čo najskôr sa vykúpať a zaspať v teplej mäkkej posteli. Zrazu počul nejaké tiché vzlykanie.

Bol to plač ženy. Sedela na lavičke pri dome nášho hrdinu. Bola opustená, bez dáždnika a iba chladná kapucňa jej ľahkej bundy ju chránila pred silným dažďom. Všimla si prichádzajúceho muža a obrátila sa na neho so žiadosťou o pomoc. V jej rodine sa niečo stalo a ona naozaj potrebovala s niekým o tom hovoriť.

Muž sa zamyslel, v očiach sa mu objavil kúpeľ a posteľ, zamrmľal, že je strašne zaneprázdnený a vošiel cez bráničku domov.

Človek prežil nešťastný život. A zomrel. Raz v nebi sa stretol so svojím strážnym anjelom.

,,Vieš, žil som veľmi mizerný a bezcenný život.“ Mal som tri sny, ale ani jeden z nich sa mi nesplnil. Veľká škoda …

– Hmm … priateľ môj, robil som všetko preto, aby sa tvoje sny splnili, ale na to aby sa stali reálnymi by si mi musel podať ruku, otvoriť si oči a zahriať svoje chladné srdce.

– O čom to hovoríš? „Pamätáš si muža, ktorý padol lebo sa pošmykol na klzkej ceste?“ Teraz ti ukážem tento obrázok …

Táto osoba bola generálnym riaditeľom spoločnosti, do ktorej si sa chcel dostať. Čakala ťa závratná kariéra. Všetko, čo sa od teba vyžadovalo, bolo podať mu ruku.

Pamätáš si na ženu, ktorá hrala starého klauna a po pouličnom predstavení prišla k tebe s otázkami? Bola to mladá, krásna herečka, ktorá sa do teba zamilovala na prvý pohľad. Čakala ťa šťastná budúcnosť, deti, nezničiteľná láska. Všetko, čo sa od teba očakávalo, bolo otvoriť si oči.

Pamätáš si na plačúcu ženu blízko tvojho domu? Bol to daždivý večer, bola premočená od dažďa a sĺz … Mimochodom, bola to slávna spisovateľka. Prežila rodinnú krízu a skutočne potrebovala emocionálnu podporu. Keby si jej pomohol zohriať sa v byte, vypočul si ju a upokojil ju, napísala by knihu, v ktorej by o tomto incidente všetkým povedala. Kniha by sa stala slávnou na celom svete a ty spolu s ňou, pretože autor na hlavnej stránke uvádza meno toho, kto sa stal múzou daného diela. Všetko, čo si mal urobiť bolo, zapáliť malú iskričku súcitu v tvojom srdci.

Bol si nevšímavý, priateľu.

Muž si vzdychol a šiel po lunárnej ceste do hviezdnej vzdialenosti …

Morálne poučenie znie: počúvajte svet, ponúka príležitosti. Človek musí vedieť o pomoc nielen slušne požiadať, ale ju aj dôstojne prijať.