Ak niekam nechcete ísť, tak tam nechoďte


Ak niekam nechcete ísť, tak tam nechoďte. Ak s niekým nechcete komunikovať, nekomunikujte. Ak nechcete niekam cestovať alebo letieť lietadlom – odmietnite cestu. Nemá zmysel rozoberať v hlave argumenty, hľadať výhovorky, nútiť sa, radiť sa s blízkymi. Je to zvláštny pocit „nevôle“, ktorý sa ťažko vysvetľuje slovami.

Všetko vo vnútri sa vzpiera – nechcem!

Múdri ľudia tomuto pocitu dôverujú. Ako napríklad bankár Morgan, ktorý vrátil svoj lístok na Titanic: „Do pekla s Titanicom,“ povedal. Nikam nepôjdem. Neviem prečo, ale nemám chuť plaviť sa na tejto lodi. A Pierpont Morgan získal neskôr obrovské bohatstvo, pretože počúval svoj vnútorný hlas.

Málokedy dokázal svoje rozhodnutia logicky vysvetliť, ale vždy sa ukázali ako správne. Fajčil cigary, hral solitér a hovoril len „áno“ alebo „nie“ – možno ho viedol solitér? Ktovie… Ale práve preto zbohatol a nazhromaždil nespočetné poklady. Zachránil si aj život.

Život si zachránil aj jednoduchý kurič. Plavil sa na Titanicu a potom si prečítal desivú knihu o stroskotaní lode. A v prvom prístave utiekol, čím síce prišiel o veľmi dobrú prácu, ale prežil. Novú prácu si rýchlo našiel – opäť ako kurič. Mohol robiť hocičo!

Áno, ak odmietneme cestu alebo komunikáciu s osobou, ktorá je nám z nejakého dôvodu nepríjemná, budeme si to vyčítať. Peniaze sú fuč. Výlet sa neuskutočnil. Urobili sme hlúposť, sedeli sme doma a prišli o niečo vzrušujúce alebo užitočné. Ale uisťujem vás, že niekedy je lepšie sedieť doma.

Intuícia vás nesklame, je staršia ako rozum a intelekt.

A práve vďaka intuícii naši predkovia prežili strašné a nebezpečné časy. A preto sme sa narodili a žijeme. Netreba príliš rozmýšľať, nútiť sa, popierať predtuchy a iné zvláštne, málo prebádané veci. Bankár a kurič sa zachránili. Ale aj mnoho ďalších. Takéto príbehy počúvam často.

Takže treba veriť pocitu „nevôle“. Len veriť – to je všetko. A inokedy budeme aj cestovať, plaviť sa, lietať a s niekým sa aj stretneme.