105 ročný japonský lekár:,, Dámy sú schopné ustavične diétovať a spať!“ Aby dlho žili…


Východ – svetová studnica múdrosti. Vždy som si vážila Japonsko a jeho obyvateľov ale Shigeaki Hinohara ma jednoducho ohromil. Dožil sa obdivuhodných 105 rokov a do posledného dňa pracoval na klinike. Takých múdrych ľudí už dlho nebolo a pravdepodobne v budúcnosti ani nebude.

Jeho odporúčania pre šťastný život sú naplnené ľahkosťou, jednoduchosťou a nekonečným milosrdenstvom. Prečítajte si rady od Dr. Hinohary, obdivujte a učte sa.

Tajomstvo šťastného života

1. Bavte sa!

Pocit radosti prináša viac výhod ako spánok a jedlo. Doktor Hinohara píše: ,, Človek prijíma energiu nielen z jedla alebo zo spánku ale aj zo zábavy. Len si spomeňte, v detstve sme boli veselí, zabúdali sme sa najesť, ani spánok sme nepotrebovali. U dospelých to isté, preto nepreťažujte svoje telo príliš prísnou diétou alebo spaním.“

2. Jedzte striedmo!

Tajomstvo dlhovekosti Japoncov je v striedmej konzumácii potravín. Šálka kávy ráno, mlieko alebo pomarančový džús s olivovým olejom – to sú celé raňajky. Obed môžete vynechať alebo ho minimalizovať. Ak ste zaneprázdnení lebo vykonávate užitočnú prácu, nepotrebujete jedlo.

Na večeru, sa odporúča jesť zelenina, ryby s ryžou. Konzumácia mäsa by mala byť obmedzená, dvakrát týždenne, stačí 100 gramov, hovorí lekár.

Advertisements

3. Plánujte vopred!

Naplňte váš notebook plánmi do budúcnosti. Myšlienky sú materiálne – keď premýšľate o budúcnosti, nie je čas vracať sa do minulosti a smútiť nad problémami.

4. Rozširujte vedomosti

Shigeaki Hinohara organizoval minimálne 150 prednášok ročne. Každá prednáška trvala jeden a pol hodiny a po celú dobu prednášal v stoji.

5. Lekári nemôžu vyliečiť všetko!

„Keď vám lekár odporučí, aby ste si dali urobiť nejaké testy alebo išli na operáciu, opýtajte sa ho, či by to isté poradil svojim deťom, manželke alebo príbuzným?“

Tento výrok doktora má silný podtón. Komerčná medicína prestala byť všeliekom. Prečo býva človek podrobený ďalšiemu trápeniu, ak ho nemôže vyliečiť? Niekedy vám vaša obľúbená hudba alebo zvieratá pomôžu lepšie ako skúsení lekári.

6. Neľutujte sa!

Fyzická aktivita sa nemusí vykonávať len v telocvični. Pešia turistika, cykloturistika, schody namiesto výťahu – to všetko je lepšie ako nič. Gauč je najhorší nepriateľ, musíte aktívne relaxovať. Hinohara vo svojich 105-tich rokoch prekračoval dva schody naraz, nútil svoje svaly pracovať.

Advertisements

7. Čítajte!

Inšpirujte sa knihou. Pomôže vám určiť si cieľ v živote. Doktor odporúča báseň Roberta Browninga „Opát Vogler“. „Musíme si stanoviť veľké ciele tak v umení ako aj živote. Ak sa rozhodnete nakresliť kruh, musí byť taký veľký, že ho nebudete môcť dokončiť za celý svoj život. Vidíme iba časť tohto kruhu – oblúk a zvyšok je za hranicami nášho zraku a nášho života. “

8. Bolesť, nič nie je!

V moderných nemocniciach by malo byť viac zábavy v podobe hudby, tanca, zvierat. Umelecká terapia je účinnejšia ako lieky. Odvracia pozornosť od bolesti a upriamuje ju k niečomu inému, zaujímavému, pričom na bolesť okamžite zabudnete.

9. Hodnoty výnosu

V snahe o materiálne obohatenie človek zabúda na hlavné veci – lásku, starostlivosť, milosrdenstvo. Na margo tohto, znejú slová mudrca: „Pamätajte si: nikto nevie, kedy nastane jeho hodina. So sebou si všetko vziať nemôžete. “

Advertisements

10. Veda ako umenie

Vedecké vzorce a múdre frázy človeku nepomôžu. Choroby úzko súvisia s ľudskou dušou. Každí človek je iní a spôsob liečenia by preto mal byť u každého individuálny.

11. Buďte pripravení na nečakané

Naše telo je schopné robiť neuveriteľné veci. Shigeaki Hinohara rozpovedal úžasný príbeh o tom, ako bol zajatý a spoliehal sa len na vlastnú silu. Láska a úcta k vášmu telu pomôžu prekonať akékoľvek fyzické problémy.

12. Nájdite učiteľa

Nájdite si svoj vzor. Snažte sa ho poraziť. Hrdinom Hinohary bol jeho otec, neskôr sa nechal inšpirovať ďalšími osobnosťami: ,,Keď sa ocitnem v ťažkej životnej situácii, snažím sa predstaviť si, čo by títo ľudia urobili na mojom mieste. “

13. Dlho žiť je úžasné!

Užite si každú minútu svojho život, každú jednu chvíľu. Nech je nový deň lepší ako ten predchádzajúci. Pamätajte, na druhých a osobám nad 60 rokov, pomáhajte v rámci možností. Nie je potrebné žiadať nič na oplátku. Najvyššia odmena je, že ste nažive.

Advertisements

Doktor Shigeaki Hinohara zomrel 18. júla 2017. Až do svojej smrti zostal prezidentom Medzinárodnej kliniky sv. Lukáša v Tokiu a pokračoval v prijímaní pacientov. V jeho zápisníku boli stránky vyplnené na 5 mesiacov dopredu. Mal 105 rokov. Bol to muž s veľkým písmenom! Česť jeho pamiatke.

Nie je jednoduché, aby sme porozumeli tajomstvám dlhého a naplneného života a už vôbec nie je ľahké nasledovať ich. No v tom tkvie podstata šťastného života.