9 zábavných hier, ktoré vám umožnia vychovať emocionálne silných detí


Deti sa oveľa ťažšie vyrovnávajú so záplavou emócií než dospelí. Práve preto sa ony stávajú vrtošivé a robia hystérie okolo ničoho. Aby ste sa tomu vyhli, musíte pomôcť dieťaťu oslobodiť sa od prebytku emócií.

Namiesto kŕmenia deti liekmi alebo dávania do rohu pre neposlušnosť, je lepšie im navrhnúť niekoľko zábavných hier, ktoré sa im pomôžu upokojiť. Tu sú:

1. Ani muk!

Dávajte navzájom zvonček tak, aby nezazvonil. Ukážte dieťaťu, ako to je treba robiť – veľmi opatrne a ticho. Ak bude chcieť, nech mu zazvoní zvonček a pozorne počuje ako on znie.

Ak detí je veľa, sadnite si do úzkeho kruhu. Najprv dávajte zvonček susedovi, potom tomu, kto sedí ďalej od vás. Je dobre, ak pre toto bude treba vstať a podísť k niekomu. Hlavnou podmienkou je – nenarúšať ticho.

2. Zmotaj klbko.

Navrhnite dieťaťu zmotať do klbka priadzu živej farby. Veľkosť klbka čím ďalej sa môže stavať väčšou a väčšou.

Nezabudnite mu povedať, že toto klbko je kúzelné – berie smútok, žiaľ, hnev a urážku, len čo začínaš ho zmotávať, tak sa okamžite aj upokojuješ.

Advertisements

3. Som – balón.

Spolu s dieťaťom nafúknite niekoľko balónov potom pomaly vyfúknite každý. Pozorne sledujte, ako z balóna vychádza prúd vzduchu.

Potom poproste dieťa, aby sa stalo balónom: nech nadýchne cez nos do pľúc čo najviac vzduchu a potom ho vydýchne – pomaly a plynule.

Nech dieťa vám povie o situáciách, v ktorých sa cíti ako balón – kedy nemôže vyrovnať so záplavou emócií, kedy ide prasknúť od hnevu, urážky alebo nenávisti.

Navrhnite mu v takých situáciách používať cvičenie „Som – balón“. Potom znova zopakujte s ním túto dychovú gymnastiku.

4. Upokoj myšku.

Dajte dieťaťu do dlaní chlpatú, mäkkú, krehkú hračku v tvare myšky (alebo iného zvieratka). Potom mu povedzte: «Tu sa dostala do tvojich rúk malá myška, ona je taká nežná a jemná a bezbranná. Tak sa bojí orla! Podrží ju, pohovor s ňou, upokoj ju».

Nech dieťa podrží v rukách hračku, pohladká ju, pohovorí s ňou, povie jej láskavé slová a upokojí. Počas hry sa upokojí aj samo.

Advertisements

5. Pokojná voda.

Zapnite relaxačnú hudbu. Ľahnite si spolu s dieťaťom na podlahu. Nech si vyberie pohodlnú polohu. Dajte podmienku: ak sa niekto pohne, bude musieť… Ďalej si vymyslite sami.

Iná možnosť: môžete nedávať žiadne podmienky a jednoducho pozvať dieťa si pokojne poležať a počúvať hudbu.

6. Nedaj lístku spadnúť.

Táto jednoduchá ale veľmi zábavná hra spočíva v tom, aby ste nedali zdrapu papiera spadnúť na zem. Pritom nie je možné používať ruky a iné predmety. Povoľuje sa len fúkať na malý zdrap tak, aby on neustále zostával vo vzduchu.

7. Ako rastie strom.

Zapnite relaxačnú hudbu, stlmte svetlo v izbe alebo zatiahnite záclony. Navrhnite dieťaťu opakovať po vás. Predstavte si, že ste výhonok, ktorý prechádza cez zem, aby sa stal stromom.

Kľaknite si na kolená, hlava má byť sklonená, potom začnite „rozkvitať“ – vyťahovať ruky a pomaly sa zdvíhajte za nimi. Pohyby majú byť svojvoľné a pomalé. Na konci by ste mali mať vysoký strom. Pre toto sa vytiahnite nahor, postavte sa na špičky.

Vykonávajte toto cvičenie pred spaním, kedy ukladáte deti spať.

Advertisements

8. Mladý archeológ.

Ponorte zápästie do misy s kinetickým alebo obyčajným pieskom (môžete si vziať akékoľvek krúpy) a zasypte ho. Dieťa má opatrne „vykopať“ ruku – to znamená uskutočniť archeologické vykopávky.

Pritom sa nesmie dotýkať zápästia. Len čo sa dieťa dotkne vašej dlane, ono sa okamžite mení miestami s vami.

9. Nežné dotyky.

Vyberte si 6-7 drobných predmetov rôznych textúr: kúsok kožušiny, štetec, fľaštičku, sklenené perly, vlnu, atď. Toto všetko dajte na stôl. Navrhnite dieťaťu, aby si vyhrnulo rukáv po lakeť, a potom vysvetlite, že po ruke bude chodiť „zvieratko“ a dotýkať sa nežnými labkami.

Je treba so zatvorenými očami uhádnuť, ktoré „zvieratko“ sa dotýkalo ruky, totiž uhádnuť predmet. Dotyky majú byť hladkajúce a prijemné.