VMarkus — Fakty, príbehy, Life hacky

Tu je krajina, kde niet fast-foodu a kasín, energia a vysoké školy sú zadarmo, a dvere nikto nezamyká

Like? Daj Like!

Mnohí filozofi a myslitelia opisovali ideálny spoločenský systém, ideálnu krajinu, v ktorej „tečie mlieko a med“, a každý taký scenár sa považoval za utopický.

Ak chceme byť objektívni, to je treba súhlasiť s tým, že tento svet násilia a korupcie, plný ľudí pochybnej vlastnosti, sotva by bol schopný zorganizovať takéto nezištné cárstvo dobra, mieru a skutočnej solidarity.

Avšak, vo svete je štát bez armády, krajina, kde domy a autá nezamykajú, a kde energia je zadarmo pre všetkých. Krajina, ktorá zatvorila reštaurácie a kasína. A táto krajina sa nazýva Island!

O Islandskom zázraku neprečítaš v novinách, pretože posledná vec, ktorú by chceli majúci moc celého svetu, – aby sa príklad Islandu stal vzorom pre iné krajiny.

Advertisements

Práve na Islande nie pred mnohými rokmi sa uskutočnila veľmi zaujímavá revolúcia. Stalo sa to hneď po hospodárskej kríze roku 2008.

Na rozdiel od kriminálnej svetovej politiky, v ktorej medzinárodným bankám, ktoré vytvorili krízu, ešte aj pomohli peniazmi, na Islande tieto politické sily stratili moc, banky boli znárodnené, a organizátorov krízy našli a zatkli.

Navyše, občania vyšli do ulíc na obranu novej Ústavy napísanej pre prospech všetkých ľudí.

93% Islanďanov v referende hlasovali za to, aby nesplácali dlhy svojich bankárov.

Nasledovala veľmi charakteristická pre „slobodný svet“ reakcia „medzinárodného spoločenstva“ – na Island vytvorený bezprecedentný nátlak. Veľká Británia a Holandsko v prípade odmietnutia zaplatenia dlhov Islandských bánk svojim občanom – hrozili vážnymi ekonomickými sankciami až do úplnej izolácie Islandu.

MMF hrozil zbaviť krajinu akejkoľvek svojej pomoci. Britská vláda hrozila zmraziť úspory a bežné účty Islanďanov. Ale Islanďania odolali nátlaku, a Prezident Grimmson sa vyjadril: “ Nám bolo povedané, že ak nepristúpime na podmienky medzinárodného spoločenstva, staneme sa Severnou Kubou. Ale keby sme sa súhlasili, stali by sme sa Severnými Haiti“.

Advertisements

Čo vieme o tomto ostrovnom štáte nachádzajúcom sa medzi Severným Atlantikom a Severným Ľadovým oceánom?

Podľa slov Capital.ro, «V roku 930 Islanďania zriadili prvý na svete parlament, Althing. V roku 1262 ostrov bol okupovaný Nórmi, a v roku 1380 sa nachádzal v dánskej suverenite. Počas Druhej svetovej vojny ostrov bol okupovaný zo strategických dôvodov Spojeným Kráľovstvom, a v roku 1944 vyhlásil svoju nezávislosť».

Dnes Island ukazuje celkom inšpiračný sociálny model. Možno preto, že tam žije len 325 000 ľudí na 103 000 kilometrov štvorcových (t.j. asi 3 ľudí na kilometer štvorcový).

Islanďania dobre poznajú navzájom a preto môžu byť ľahko zapojení do záležitostí krajiny, a toto bolo dokázané počas krízy.

V každom prípade dnes Island – to je krajina s najprogresívnejším sociálnym systémom, najhumánnejším a mierovým. Tu je niekoľko charakteristík, ktoré zostavil Capital.ro:

Advertisements

1. Počet turistov navštevujúcich krajinu je viac ako dva krát vyšší celkového počtu obyvateľov. Cestovný ruch zabezpečuje tretinu HDP krajiny.

2. Obyvateľov je veľmi malo, ľudia sa navzájom poznajú. Ako výsledok, byty nie sú zamknuté, a autá stoja na parkoviskách s kľúčmi v spínačoch zapaľovania. Použitie kľúčov sa vníma ako hrubosť.

3. Na Islande niet miestnych McDonald’s. Všetky boli zatvorené počas krízy roku 2009.

4. Na Islande niet armády. Ochrannú funkciu vykonávajú len hraničiari. Ak Islanďan chce slúžiť, môže sa pripojiť k nórskej armáde, podľa dohody medzi oboma krajinami.

5. Všetka používaná energia sa získava z netradičných zdrojov, s výnimkou paliva pre vozidlá. Island je jedna z nemnohých krajín Európy, ktorá používa diaľkové kúrenie. Ale, na rozdiel od iných krajín, energia sa poskytuje zadarmo.

6. Školy a College sú bezplatné.

7. Island má jeden z najrozvinutejších na svete systémov verejného zdravotníctva (15. miesto vo svetovom rebríčku) a on funguje tak dobre, že ani nie sú súkromné nemocnice, zatiaľ čo súkromné poistenie prakticky neexistuje.

P.S. A pritom všetkom Island každý rok je medzi desať krajín s najvyššou životnou úrovňou. To je taký hospodársky zázrak „pre svojich“.

Vmarkus na facebooku