Takto sa Singapur navždy zbavil gangsterov a korupcie


Lee Kuan Yew – jeden z najúspešnejších politikov dvadsiateho storočia. Počas jeho vlády sa chudobný Singapuru, nachádzajúci sa medzi dvoma gigantmi Ázie: Malajziou a Indonéziou, stal jednou z najrozvinutejších krajín nielen v Ázii, ale na celom svete.

Najdôležitejšími úspechmi Lee ako premiéra Singapuru boli: odstránenie korupcie, reforma súdnictva, prilákanie investorov, zníženie nezamestnanosti, reforma vzdelávania a vytváranie štátnych podnikov.

Boj proti korupcii

Jedným z najznámejších výrokov hlavy Singapuru bolo: „Ak chcete poraziť korupciu, musíte byť pripravení poslať svojich priateľov a rodinu do väzenia.“ A naozaj, Lee pre blaho štátu nešetril nikoho. Pre úplatkárstvo poslal súd do väzenia niekoľko ministrov.

A jeden z nich bol dokonca blízky priateľ premiéra. Žiadne ,,rodinkárstvo“. Ak porušíte zákon, budete pykať.

Aby bolo pokušenie menšie, úradníkom v Singapure zvýšili mzdy. V krajine sa organizovali nezávislé médiá. Skutočne sa stali štvrtou mocnosťou. Dôsledne sledovali financie úradníkov, ich príbuzných a priateľov.

Advertisements

Ak sa zistilo, že nejaký človek míňa viac peňazí ako reálne zarobí, mohol prísť o všetko: prácu aj výhody. Okrem toho bol skorumpovaný úradník povinný zaplatiť obrovskú pokutu – asi sto tisíc dolárov.

Pevný väzenský systém

Vláda Lee Kuan Yew mala vždy pevný charakter. Týka sa to aj väzenského systému. Trest smrti sa tu vykonáva častejšie ako vo zvyšku sveta. Na šibenicu chodia väčšinou obchodníci a vrahovia. V Singapure stále existuje taká forma trestu, akou je bitie palicami.

Mimochodom, väčšina obyvateľov Singapuru to schvaľuje. Okrem toho existuje systém veľkých pokút a rôznych línií pre relatívne ľahké zločiny. Aby vládol poriadok v krajine, sú tieto tvrdé opatrenia potrebné.

Prilákanie zahraničných investorov

Ďalší problém: kde získať peniaze v štáte, ktorý dokonca vyváža pitnú vodu? Neexistujú žiadne prírodné zdroje, poľnohospodárstvo nie je rozvinuté, priemysel nie je. Musíte hľadať zahraničné investície. Mimochodom, v šesťdesiatych rokoch minulého storočia Čína uzavrela zahraničný kapitál.

Vďaka tomu však Hongkong, Kórea a Singapur dostali príležitosť na rozvoj. Lee Kuan Yew napísal, že jeho vláda išla s „kožou na trh“, aby si ju západné spoločnosti všimli a venovali pozornosť tejto krajine. V malom ostrovnom štáte urobili všetko preto, aby pre zahraničné spoločnosti bolo výhodné investovať peniaze práve sem. Bolo to prospešné pre všetkých – lacná pracovná sila pre investorov, pre štát – nové pracovné miesta a peniaze. Žiadna vládna intervencia.

Politika v sfére vzdelávania

„Bolo veľmi dôležité naučiť naše deti myslieť,“ povedal Lee Kuan Yew. Hlavnou úlohou bolo zabezpečiť aby vyrástla nová generácia Singapúrčanov, ktorí budú nezávisle myslieť a správne sa rozhodovať. Prioritou bolo vychovať špecialistov v oblasti moderných technológií.

Advertisements

Postupom času mladí obyvatelia Singapuru prevzali skúsenosti zahraničných zamestnávateľov a začali im konkurovať na svetovom trhu. Čoskoro sa Singapur stal jedným z hlavných centier pre výrobu elektroniky.

Vytváranie efektívnych štátnych podnikov

Letecká spoločnosť Singapore Airlines je jedným z prvých štátnych podnikov so sídlom v Singapure. Hlavnou úlohou pri jeho vytváraní bolo, aby bol pobyt v lietadle čo najpohodlnejší. Základom bolo všetko premyslieť do najmenších detailov: od sedadiel po slúchadlá. Teraz je táto letecká spoločnosť považovaná za jednu z najlepších na svete.

Za tridsať rokov, Lee Kuan Yew zmenil Singapur z ,,tretej krajiny“ krajiny na jednnu z najmodernejších veľmocí na planéte. Tento štátnik je vzorom pre politikov všetkých krajín.