Najdrahšia  maliarka žije už 40 rokov v blázinci. Keď sa pozriete  na jej obrazy, pochopíte prečo.


Zoznámte sa s najdrahšou a najuznávanejšou maliarkou súčasnosti – Yayoi Kusama. Má 88 rokov a je na prvom mieste v rebríčku najdrahších súčasných maliarov a je psychicky chorá.
Zaujímavé bude podrobnejšie sa zoznámiť s neobyčajnou Yayoi a jej tvorbou.

V roku 2014 sa jej obraz „Biely č. 28“ predal v britskom aukčnom dome Christie’s za rekordných 7,1 mil. USD.


Advertisements

Yayoi Kusama sa narodila v Japonsku v roku 1929 a od detstva trpela halucináciami a neodbytnými myšlienkami, často aj samovražednými. Na začiatku svojej tvorby maľovala na povrchu rôznych predmetov bodky, čo sa nakoniec stalo aj jej poznávacou značkou. V škole umenia a remesiel v Tokiu študovala len 1 rok.

Mnohé jej práce majú sexuálny podtón.


Advertisements

Na začiatku roka 1960 Kusama začala pokrývať predmety ako schody, obuv a stoličky bielymi falickými výčnelkami. „Akumulácia č. 2“ z roku 1962 znázorňuje pohovku obloženú mäkkými látkovými výbežkami, ktoré pôsobia absurdne a hrozivo.

V roku 1957 sa Kusama presťahovala do New Yorku. Tam sa jej kariéra začala rozbiehať. Využila svoj neamerický pôvod, genderovú identitu a duševnú chorobu na vytvorenie výrazného a nezabudnuteľného obrazu. Počas pobytu v USA si rýchlo získala povesť avantgardnej líderky.


Advertisements

V jej dielach sa objavujú prvky feminizmu, minimalizmu, surrealizmu, art brut, pop artu a abstraktného expresionizmu a sú bohaté na autobiografické, psychologické a sexuálne motívy.

Ona sama sa charakterizuje ako „vtieravá umelkyňa“.


Advertisements

Yayoi Kusama nielen že maľuje, ale skladá aj básne a pracuje ako dizajnérka. Napríklad, pred niekoľkými rokmi vytvorila celú kolekciu odevov a doplnkov v spolupráci so značkou Louis Vuitton.

Samotná umelkyňa nazýva svoje obrazy „sebautlmením“ – nekonečným opakovaním čiar a bodiek, ktoré tlmia hluk v jej hlave.


Advertisements

Záujem o tvorbu u Yayoi Kusama postupne upadal, a preto bola nútená sa vrátiť do Japonska, kde teraz žije v psychiatrickom ústave.

Napriek tomu neprestala tvoriť. Rovnako ako predtým vystavuje v špičkových svetových múzeách a jej práce sa predávajú za šialené peniaze.


Advertisements