List  Alberta Einsteina svojej dcére o najmocnejšej univerzálnej sile, ktorá sa nazýva láska


14. marca 1879 sa narodil Albert Einstein – legendárny vedec, ktorý vytvoril vo vede nevídanú revolúciu vytvorením slávnej teórie relativity, autor mnohých ďalších objevov v teoretickej fyzike, nositeľ Nobelovej ceny a neotrasiteľný pacifista s tajomným životopisom.

V zozname 10 najväčších Židov všetkých čias sa umistnil na treťom mieste, po Mojžišovi a Ježišovi.

Po smrti prvého izraelského prezidenta Chaima Weizmanna dostal Einstein prevziať túto funkciu. Fyzik to však odmietol s odvolaním sa na nedostatok skúseností s vládnymi aktivitami.

Excentrický génius s fajkou a strapatými vlasmi bol neskutočne obľúbený, chrizmatický, šarmantný a vtipný. Bertrand Russell, laureát Nobelovej ceny, britský filozof, povedal o slávnom vedcovi : «Komunikácia s Einsteinom priniesla mimoriadne uspokojwnie. Napriek svojej genialize a sláve sa zachoval absolútne jednoducho, bez najmenších nárokov a nadradenosť…Bol nielen skvelým vedcom, ale aj skvelým človekom».

Veľký vedec mal neštandartný spôsob myslenia, vďaka ktorému sa celé ľudstvo pozeralo na svet inými očami. Einstein dal ľudstvu odpovede len na niektoré otázky, koľko zaujímavejších vecí zanechal pre mysle našej doby.

Einstein sa vo svojich spisoch dotkol mnohých tém, vrátane témy Boha.

V liste Alberta Einsteina jeho dcére Lieserl jeden z najvúčších mysliteľov všetkých čias zdôvodňuje svoje názory na univerzálnu silu lásky, vrodenú potrebu, aby sme sa ako ľudia cítili milovaní a prijímaní, a svoju vieru, že láska má to maximálnu schopnosť poraziť všetkých.

Tu je text tohto listu.

«Žiadam ťa, aby si list uchovávala tak dlho, ako to bude potrebné — roky, desaťročia, kým spoločnosť nebude dostatočne rozvinutá, aby prijala to, čo vysvetlím nižšie.

Keď som navrhol Teóriu relativity, len veľmi málo ľudí mi rozumelo a to, čo ti teraz prezradím na prenos ľudstvu, bude vo svete tiež čeliť nepochopeniu a predsudkom. Žiadam ťa, aby si list uschovávala tak dlho, ako to bude potrebné — roky, desaťročia, kým spoločnosť nebude dostatočne rozvinutá, aby prijala to, čo vysvetlím nižšie.

Existuje veľmi silná Sila, pre ktorú veda zatiaľ nenašla oficiálne vysvetlenie. Táto sila zahŕňa a riadi všetky ostatné javy pôsobiace vo vesmíre. Táto univerzálna sila je LÁSKA.

Keď vedci hľadali jednotnú teóriu vesmíru, zabudli na najmocnejšiu neviditeľnú silu. Láska je Svetlo, ktoré osvecuje tých, ktorí ho dávajú a prijímajú. Láska je priťažlivosť, pretože spôsobuje, že niektorí ľudia sa cítia priťahovaní k iným.Láska je sila, pretože znásobuje to najlepšie, čo máme, ťím sme a umožňuje ľudstvu. aby nebolo ponorené do slepého sebectva. Pre Lásku žijeme a umierame.Láska je Boh a Boh je Láska. Táto sila vysvetľuje všetko a dáva zmysel životu. Toto je premenná, ktorú sme príliš dlho ignorovali, možno preto, že sa bojíme Lásky.

Aby som porozumel Láske, urobil som jednoduchú substitúciu v mojej najznámnejšej rovnici. Ak namiesto Е = mc2 prijmeme, že energiu na liečenie sveta možno získať pomocou lásky krát rýchlosť svetla na druhú, dospejeme k záveru, že láska je najmocnejšia sila, pretože nemá žiadne obmedzenia.

Len prostredníctvom Lásky môžeme nájsť zmysel života, zachrániť svet a každú cítiacu bytosť, pomôcť našej civilizácii prežiť. Možno ešte nie sme pripravení vyrobiť «bombu lásky» — zariadenie dostatočne silné na to, aby úplne zničilo nenávisť, sebectvo a chamtivosť, ktoré devastujú planétu.Každý jednotlivec však nesie v sebe malý, no silný generátor lásky, ktorého energia čaká na uvoľnenie. Keď sa naučíme dávať a prijímať túto energiu vesmíru, drahá Lieserl, potvrdzujeme, že láska premôže všetko a môže prekonať všetko, pretože láska je podstatou života.


Hlboko ľutujem, že som neohol vyjadriť to, čo je v mojom srdci, ktoré pre teba celý život ticho bije. Možno je už neskoro na ospravedlnenie, ale čas je relatívny. Musím ti povedať, že ťa milujem a vďaka tebe som dostal konečnú odpoveď!


Tvoj otec Albert Einstein»