Dalajlámu sa opýtali, čo ho najviac prekvapuje (jeho odpoveď vás prinúti pozastaviť sa a zamyslieť sa)


Dalajlámu sa počas jedného z rozhovorov opýtali, čo ho na tomto svete najviac prekvapuje. Jeho odpoveď vás naozaj prinúti pozastaviť sa a zamyslieť sa…

„Najviac ma prekvapuje ľudská podstata. Pretože človek obetuje svoje zdravie, aby zarobil peniaze. Potom obetuje peniaze na prinavrátenie svojho zdravia. A potom sa tak veľmi zaoberá budúcnosťou, že sa neteší z prítomnosti. Výsledkom je, že nežije ani v prítomnosti, ani v budúcnosti. Žije, ako keby nikdy nemal zomrieť a potom zomrie, ako keby nikdy nežil“.

Znie to úžasne, ak si to naozaj uvedomíte, však? Samozrejme, môžete po tomto citáte prebehnúť očami a pokúsiť sa naň zabudnúť, ale ak sa nad ním zamyslíte… Je naozaj pravdivý a skutočne desivý – to, čo robíme so svojimi životmi!

Žijeme veľmi zvláštny a nelogický život. Chodíme do práce, ktorú nemáme radi, aby sme zarobili peniaze, ktoré potom míňame na liečenie. Napokon, keď robíte niečo, čo nemôžete vystáť, vždy to oslabuje vaše zdravie.

Toto všetko chápeme, ale sväto-sväte veríme, že peniazmi sa dá všetko vyriešiť. Ale nie je to tak: ani šťastie, ani zdravie, ani radosť si za ne nekúpime.

Napriek tomu všetky naše myšlienky sa točia okolo vychytených áut a domov s trávnikmi a toho, ako si na starobu našetriť viac peňazí. Mimochodom, staroby sa treba ešte dožiť…

Advertisements

Niekedy sa zdá, že sme na tejto zemi len preto, aby sme pracovali a zarábali peniaze. V istom zmysle sme ako otroci – len si to neuvedomujeme.

Dalajlámov citát pripomína iný citát, ktorý tiež veľmi výstižne vypovedá o stave našej spoločnosti.

„Len sa na nás pozrite! Všetko je naopak, všetko je hore nohami. Lekári ničia zdravie, právnici ničia spravodlivosť, psychiatri ničia myseľ, vedci ničia pravdu, najvýznamnejšie médiá ničia informácie, náboženstvá ničia duchovno a vlády ničia slobodu“, – Michael Elner.

Znie to pesimisticky, ale je to čistá pravda.

Tieto citáty nie sú rozsudkom, ale predovšetkým varovaním pre celé ľudstvo a pre každého z nás. Napokon, nikdy nie je neskoro zmeniť svoj život.

Niekedy je potrebné zbaviť sa niečoho starého, aby sme do života mohli vpustiť niečo nové.

Ak chceme získať nové poznatky, nové idey a žiť zmysluplnejší a plnohodnotnejší život, je potrebné zbaviť sa starého falošného presvedčenia, že „recept na úspech“, ktorý nám vnucuje moderná spoločnosť, nám ozaj zaručí skutočné štastie.