Pozor na bodnutie hmyzom. 8 rôznych druhov uštipnutia Toto musíte vedieť


Na jar či v lete, v prírode alebo doma často lieta hmyz, ktorý nás môže pohrýzť. Aby ste sa vyhli nepríjemným následkom, je veľmi dôležité naučiť sa správne rozlišovať o aký druh uštipnutia ide.

Ponúkame 9 najbežnejších tipov uštipnutia:

1. Uštipnutie komárom

Uštipnutie komárom vyzerá ako sčervenený podkožný pľuzgier a hrozne svrbí. Spravidla nie je potrebné prijať žiadne osobitné opatrenia. Odporúča sa natrieť si miesto uhryznutia upokojujúcou masťou.

Ale ak je uštipnutie sprevádzané horúčkou, bolesťou v kĺboch alebo opuchom lymfatických uzlín, mali by ste vyhľadať lekára – možno sa infekcia dostala do krvného obehu.

2. Štípance od blchy

Tieto uštipnutia spôsobujú silné svrbenie. Blchy štípu v skupinách po 3-4 a teda nikdy nebudete mať na koži len jednu bodku ale viacero malých červených hrbolčekov.

Prvá vec, ktorú potrebujete je umyť si zasiahnuté miesto mydlom a vodou. Potom si to natrite zinkovým krémom alebo iným prostriedkom na zmiernenie svrbenia. Hoci to hrozne svrbí, neškrabte si to aby ste predišli infekcii.

3. Štípance od ploštice

Štípanec od ploštice vyzerá rôzne. Niekto si ich ani nevšimne a iný dostane silnú alergickú reakciu sprevádzanú svrbením a bolestivými pocitmi.

Okrem kožných prejavov sú typickými príznakmi bolesť, svrbenie, dermatitída a alergickí ľudia dokonca trpia opuchmi alebo sa u nich objavia pľuzgiere.

Hlavným nepriateľom ploštice domácej je hygiena. Preto prvá vec, ktorú urobíte, je že sa dôkladne umyjete mydlom, špeciálne tie miesta kde je uštipnutie V extrémnych prípadoch môže byť potrebná protizápalová látka alebo antihistaminikum.

4. Uhryznutie od pavúka

S výnimkou niekoľkých druhov (napr. Čierna vdova a karakurt) je väčšina pavúkov neškodná. Charakteristický znak takéhoto uhryznutia sú dva body, orámované kruhom.

Ak vás uhryzol pavúk, najskôr si to miesto umyte mydlom a vodou. Potom aplikujte ľad a v prípade potreby si dajte aj liek proti bolesti. Ak je miesto uhryznutia priveľmi opuchnuté, vezmite si antihistaminikum.

Ak sa u vás objavia závažnejšie príznaky alebo máte podozrenie, že pavúk bol jedovatý, vyhľadajte čo najskôr lekára.

5. Uhryznutie od kliešťa

Tieto parazity, často žijúce na zvieratách (najmä na psoch), môžu byť pre ľudí veľmi nebezpečné. Kliešte sú často nositeľmi krymskej hemoragickej horúčky a lymskej choroby.

Ak ste chytili kliešťa, musíte ho odstrániť čo najskôr bez toho, aby ste sa uchýlili k ľudovým praktikám s použitím oleja, benzínu či vypálením. Použite pinzetu; zdvihnite kliešťa čo najbližšie k pokožke a jemne ho ťahajte nahor. Potom dôkladne umyte miesto postihnutie mydlom a vodou.

Berte prosím na vedomie, že kliešť má až 48 hodín na to aby vás infikoval vírusom, takže po návrate z lesa by ste mali vždy skontrolovať prítomnosť kliešťov.

6. Uhryznutie od mravca

Uštipnutie niektorých druhov mravcov (napríklad mravec červený) obsahuje jed, ktorý spôsobuje svrbenie, zápal a podráždenie kože. Ak príznaky pretrvávajú, potrite zasiahnuté miesto masťou, ktorá obsahuje kortizón.

Ak sa vám vyhodia pľuzgiere, neprasknite ich, aby sa predišlo infekcii. Ak vám pľuzgier náhodou praskne, okamžite vyhľadajte lekára.

7. Uhryznutie od škorpióna

Nebezpečenstvo uhryznutia škorpiónom závisí od niekoľkých faktorov: typu škorpióna, veku osoby (deti znášajú uštipnutie horšie) a tiež od množstva vstrekovaného jedu.

Ako aj v prípade iných jedovatých zvierat, prvým krokom je odstránenie žihadla pomocou čepele, ak žihadlo zostane v koži. Nepoužívajte na to pinzetu pretože by sa mohlo ľahko stať, že by ste rozpučili žihadlo a tým si vstrekli do tela ešte viac jedu.

Po odstránení žihadla, miesto uhryznutia dôkladne umyte mydlom a vodou a aplikujte ľad po dobu 10 minút. Ľadové obklady zopakujte niekoľkokrát. Ak sa stav pohryznutia zhorší, okamžite vyhľadajte lekára.

8. Uštipnutie od osy

9. Uštipnutie od včely

Samotný jed tohto hmyzu nie je nebezpečný, hoci veľmi bolestivý. Mnohí ľudia sú však naň alergickí. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať lekára.

Ak chcete odstrániť opuchnutie, potierajte zasiahnuté miesto octom. Včely často zanechávajú v koži žihadlo. Ak je tomu tak aj vo vašom prípade, vyberte ho pinzetou.

Uložte si tieto informácie, môžu byť nápomocné vašim priateľom a príbuzným!