1. Celý melón
Chlad znižuje množstvo antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v nerozkrojenom melóne, a to až o polovicu. Chladením sa potláča tvorba antioxidantov, ktorá nastáva po zbere úrody. Preto jednoducho dajte chladiť už nakrájaný melón, aby sa zabránilo tvorbe baktérií.
2. Bazalka
Ak skladujete túto tropickú rastlinu pri teplotách pdo 40 oC, tak rýchlo očernie. Preto sa musí skladovať v tienistom mieste a stonky by mali byť ponorené do pohára s vodou. Odporúča sa bazalku zakryť zvrchu plastovým vreckom so zipsom, aby rastlina mohla dýchať a mala potrebnú vlhkosť.
3. Zemiaky
Pri nízkych teplotách sa zemiakový škrob mení na cukor. To spôsobuje, že zemiaky majú piesčitú štruktúru a sladkastú chuť. Zemiaky je najlepšie skladovať pri teplote 8 °C (v chladničke sa teplota najčastejšie pohybuje medzi 1,5 °C a 3 °C). Zemiaky skladujte v papierovom vrecku v chladnej komore. Na slnečnom svetle sa v zemiakoch hromadí chlorofyl, a preto zelenejú a majú horkú chuť.
4. Cibuľa
Aby zostala cibuľa čerstvá, potrebuje neustálu cirkuláciu vzduchu. Preto ju skladujte v papierovom vrecku s otvormi v komore, ale ju držte ďalej od zemiakov. Cibuľa uvoľňuje plyn a vlhkosť, od ktorých sa zemiaky môžu rýchlo pokaziť. Chladiť môžete už nakrájanú cibuľu.
5. Paradajky
Studený vzduch mení chemické zloženie paradajok a spomaľuje procesy, ktoré pomáhajú uchovať ich čerstvú chuť. Vzduch zasa urýchľuje procesy, ktoré spôsobujú mäknutie paradajok.
6. Káva
Vlhkosť v chladničke poškodzuje kávové zrná a pri varení káva nebude čerstvá. Kávové zrná treba skladovať vo vzduchotesnom obale na tmavom mieste.
7. Cesnak
Strúčiky cesnaku sa najlepšie skladujú pri teplote 15 oC. Cesnak vložte do nádoby, ktorú umiestnite na chladnom mieste.
8. Pikantná omáčka
Ocot a konzervačné látky, ktoré sú v kupovanej ostrej omáčke, ju chránia pred pokazením v komore. Ale v chladničke stráca niektoré zo svojich chuťových vlastností.
9. Med
Med by sa nikdy nemal skladovať v chladničke. Pri nízkych teplotách kryštalizuje, avšak izbová teplota je ideálna na jeho skladovanie.
10. Krájaný chlieb
Aj keď chlieb v chladničke dokonale drží svoj tvar, príliš sa vysúša. Ak máte veľa chleba, môžete ho skladovať v mrazničke a pred konzumáciou ho trochu rozmraziť pri izbovej teplote.
11. Orechy
Aby orechy nestratili svoju chuť, najlepšie sa skladujú vo vzduchotesnom obale pri izbovej teplote.
12. Avokádo
Tieto smotanovo-zelené plody sa najlepšie skladujú pri izbovej teplote, ale len v prípade, že ešte nie sú prezreté a vy sa chystáte ich ihneď jesť. Avšak chúlostivé avokádo, ktoré rýchlo prechádza z nezrelého štádia do prezretia, sa v chladničke uchováva dlhšie.
13. Broskyne
Broskyne, slivky, nektárinky a marhule sa najlepšie skladujú pri izbovej teplote, aby mohli dozrieť.
14. Slnečnicový olej
Slnečnicový olej by sa mal skladovať na chladnom a tmavom mieste. Skladovanie v chladničke spôsobuje, že je lepkavý a stráca svoje vlastnosti.
15. Uhorky
Uhorky by sa mali skladovať na chladnom mieste, ale nie v chladničke, inak zvodnatejú.
16. Paprika
Paprika stráca v chladničke svoje chuťové vlastnosti a prestáva byť chrumkavá.
17. Nakladaná zelenina
Keď ste zavreli posledný pohár s uhorkami alebo paradajkami, neponáhľajte sa ich uložiť do chladničky. Sú v slanom náleve, takže môžu zostať bezpečne uložené v komore.
18. Čokoláda
Čokoládu treba skladovať na chladnom a tmavom mieste, aby sa zachovali jej chuťové vlastnosti, ktoré negatívne ovplyvňuje kondenzát z chladničky.
19. Baklažán
Ak budete konzumovať baklažány ihneď po nákupe alebo do niekoľkých dní, tak môžu zostať položené na stole. V chladničke strácajú svoje chuťové vlastnosti. Všimnite si, že baklažány majú krátku trvanlivosť, preto neodkladajte ich prípravu.
20. Celý melón
Nemusíte vytvoriť priestor v chladničke pre obrovský melón. Najlepšie sa skladuje pri izbovej teplote, kým nenastane čas ho nakrájať. Po nakrájaní vložte plátky melónu do plastového vrecka a odložte ho do chladničky.