Najlepšie dámske parfumy všetkých čias – 7 jedinečných vôní


Chanel No5

Vôňa Chanel No5. Najslávnejšia vôňa našej doby Chanel má už 90 rokov! Chanel No5 vznikol na objednávku madam Coco a jej autorom je pán Beaux, parfumér z ruského cárskeho dvora, ktorý počas revolúcie utiekol do Paríža. Tvorkyni módnych trendov prezentoval 10 vôní, z ktorých si mala vybrať. Zvolila si esenciu číslo 5 a stadiaľ pochádza názov legendárneho parfumu.

Vrchné tóny vône tvoria aldehyd, neroli, ylang-ylang, bergamot a citrón. V srdci vône sa nachádzajú najzmyselnejšie tóny: kosatec, koreň fialky, jazmín, konvalinka, ruža. Základ tvorí jantár, santalové drevo, pačuli, pižmo, viverwort, vanilka, dubový mach a vetiver.

Keď sa v roku 1954 americký novinár opýtal Marilyn Monroe, čo má na sebe oblečené, keď ide spať, herečka odpovedala: „Pár kvapiek Chanel No5“. O lepšej reklame na vôňu nemôžete ani len snívať.

Advertisements

Poison

Vôňa Poison, Christian Dior – Vznik ikonickej vône Poison v roku 1985 bol rovnako významný ako vznik štýlu new look, ktorý vytvoril majster Dior o polstoročie skôr.

Odvážna vôňa, ktorú vytvoril Edouard Flechier, vzbudila veľký rozruch vo verejnosti. Korenistý, silný, zmyselný a dlhotrvajúci parfum je skutočnou explóziou exotických kvetov a rajského ovocia. Tóny malín, kasie, čiernych ríbezlí, tropických drevín a jantáru sa zlievajú do organickej symfónie, hlasnej a melodickej, vášnivej ako pravá láska.

Advertisements

Shalimar

Vôňa Shalimar, Guerlain – Legendárny parfém Guerlain Shalimar bol navrhnutý v tom istom roku (1921) ako Chanel No. 5, ale na trhu sa objavil až o štyri roky neskôr. Udialo sa to na svetovej výstave v Grand Palais v Paríži.

Klasický orientálny parfum vytvoril sám Jacques Guerlain. V 20. rokoch minulého storočia Paríž zachvátila orientálna móda. Pri tvorbe tejto jemnej santalovej vône sa Guerlain inšpiroval príbehom princeznej Mumtáz Mahal, ktorej dal jej manžel Šáhdžahán postaviť palác Tádž Mahal. „Shalimar“ v preklade zo sanskrtu znamená „chrám lásky“.

Zloženie parfumu začína korenistými tónmi mandarínky, citróna, cédru a bergamotu. Zmyselné srdce ukrýva vôňu kosatca, jazmínu, májovej ruže, fazule tonka a vetiveru. Voňavý základ tvorí koža, santalové drevo, opoponax, civet, vanilka a kadidlo. Pravá orientálna rozprávka!

Advertisements

Opium

Vôňa Opium, Yves Saint Laurent – Legendárnu vôňu Opium uviedol na trh Yves Saint Laurent v roku 1977 a bola stelesnením jeho lásky k Orientu a jeho orientálneho chápania ženskej krásy a príťažlivosti.

Návrhár sám vybral pre túto voňavú kreáciu provokatívny názov. Nikdy predtým nebol vo Francúzsku vyrobený parfum s takou vysokou koncentráciou alkoholu, ktorý zanecháva takú výraznú stopu. Parfuméri Jean-Louis Sizek a Jean Amic do tejto vône vložili vášeň a tajomstvo ázijskej noci. Kompozícia sa otvára korenistými a ovocnými tónmi (jantár, pižmo, vavrín, klinček, vanilka, škorica, korenie, koriander, mandarínka, pomaranč, slivka, broskyňa). V srdci je bohatá kytica kvetov: ruža, karafiát, konvalinka, jazmín, kosatec, ylang ylang. Základ tvorí exotická zmes sladkých aromatických drevín (santalové drevo) a kadidlo. Táto večerná vôňa je taká dlhotrvajúca, že ju cítiť ešte nasledujúce ráno.

Advertisements

212

Vôňa 212, Carolina Herrera – Jedna z najžiadanejších vôní súčasnosti – 212 – vznikla v roku 1997. Názov 212 je telefónna predvoľba New Yorku, obľúbeného mesta Caroliny Herrery.

Samotná autorka opisuje 212 ako provokatívnu, „čistokrvnú“, sviežu a zároveň výraznú vôňu. Je vytvorená z tých najušľachtilejších rastlín: santalového dreva, pižma, mandarínky, bergamotu, hodvábu a pomarančového kvetu, kamélie, saténového dreva a kvetu nazývaného „kráľovná noci“.

Jemné kvetinové tóny sa snúbia s jemnou práškovou drevinou. Ovocné a pižmové tóny dodávajú vôni energickosť, vitalitu a silu – pravý duch Veľkého jablka!

Advertisements

Magnetism

Vôňa Magnetism, Escada je prvou orientálnou vôňou značky Escada a bola vytvorená v roku 2003. Parfumér Pierre Bourdon ubezpečuje, že Magnetism je plný magickej sily, ktorá podnecuje ženy k láske. Čas ukáže, či sa po zakúpení parfumu dostaví láska, ale povznášajúca nálada a prebudenie zmyslov sú zaručené.
Vôňu tvorí zmes zmyselných a korenistých ingrediencií: konvalinka, santalové drevo, vanilka, pižmo, jazmín, drevo, jantár, frézia, kosatec, čierne ríbezle, slivka, bazalka, slamiha a mandľový kvet.

For Her


Advertisements

Vôňa For Her, Narciso Rodriguez – Prvá vôňa jednej z najznámejších módnych značiek súčasnosti, ktorá bola uvedená na trh v roku 2003. Sám návrhár Narciso Rodriguez hovorí, že For Her venuje všetkým ženám. Je to časť jeho samého, ktorou chce obdarovať všetky príslušníčky nežného pohlavia.

Základom vonnej kompozície je zmyselné egyptské pižmo. Narcisovi Rodriguezovi sa táto vôňa spája s jeho prvou láskou z mladosti.

Vôňa ďalej obsahuje tóny vanilky, pižma, dreva, ambry, vetiveru, pomarančového kvetu, medu a osmanthu. Takýto voňavý koktail vám dodá pocit, že ste veľmi žiadaná!