„Dôležité je vedieť sa na všetko vykašľať. Táto schopnosť nás zachráni.“ – 22 výstižných citátov Marka Mansona o umení mať všetko v paži


A akoby mávnutím čarovného prútika (prútika-posielania-do čerta) sa váš život zmení. Vybrali sme pre vás 22 citátov z tejto knihy, ktoré vám ukážu svet z inej perspektívy, než na akú ste zvyknutí.

1. Nech sa pohnete kamkoľvek, všade na vás čaká veľká kopa sračiek. A to je norma. A našou úlohou nie je pred sračkami utekať. Ide o to, aby ste si našli sračky, s ktorými sa budete radi zapodievať.

2. Inak povedané, ak chcete dosiahnuť úspech, prestaňte sa pýtať sami seba: „Čo si chcem užívať?“ Položte si inú otázku: „Aká bolesť sa mi páči?“ Cesta za šťastím je posiata trápnymi neúspechmi a kopami sračiek.

3. Aj keď to vyznieva paradoxne, prijatie negatívnych skúseností je vlastne pozitívnou skúsenosťou.

4. Bolesť je spojovacím vláknom v tkanive života. Vytrhnúť ho je nielen nemožné, ale aj deštruktívne, lebo tak sa pretrhne všetko. Snaha vyhnúť sa bolesti znamená pripisovať jej príliš veľkú dôležitosť. Naopak, ak ju budete brať „na ľahkú váhu“, budete nezastaviteľní.

5. Aj sám život je istý druh trápenia. Bohaáči sa trápia kvôli bohatstvu. Chudobní ľudia sa trápia kvôli chudobe. Slobodní ľudia sa trápia, lebo nemajú rodinu. Rodinne založení ľudia sa trápia kvôli problémom v rodine. Ľudia, ktorí vyhľadávajú svetské radovánky sa trápia kvôli svetským radovánkam. Ľudia, ktorí si odopierajú svetské pôžitky, sa trápia kvôli odriekaniu.

6. Jediný spôsob, ako premôcť utrpenie, je naučiť sa ho znášať.

7. Cítite sa pod psa? Vykašlite sa na to. Povedzte si: „Áno, cítim sa pod psa. No a čo?“ To je vaša cesta von z bludného kruhu. Ako mávnutím čarovného prútika sa zrazu prestanete nenávidieť za to, že sa cítite mizerne.

8. Preto je dôležité dokázať „poslať všetkých do čerta“. Táto schopnosť nás zachráni. Musíme sa zmieriť s tým, že svet je celý hore nohami a je to normálne, pretože vždy taký bol a bude.

9. V zákone spätného pôsobenia je zaujímavá zvláštnosť. Nie náhodou sa tak volá: všetko sa vyvráti naruby a zasa späť. Snaha dosiahnuť pozitívne vedie k negatívnemu a naopak. Bolesť z prudkého klesania a stúpania upevňuje zdravie a prináša prílev energie. Otrasy v podnikaní vám pomôžu lepšie si uvedomiť, ako dosiahnuť úspech. Keď si otvorene priznáte svoju neistotu, budete v komunikácii sebavedomejší a charizmatickejší. Trpkosť priamej konfrontácie podporuje väčšiu dôveru a úctu vo vzťahoch. Postaviť sa tvárou v tvár svojim obavám a úzkostiam vám umožní stať sa odvážnym a pevným.

10. Trpíme z prostého dôvodu, že utrpenie je z biologického hľadiska prospešné. Vďaka nemu nás príroda núti k tomu, aby sme sa zmenili.

11. Šťastie je výsledkom riešenia problémov. Kľúčovým slovom je tu „riešenie“. Ak utekáte pred problémami alebo si myslíte, že žiadne nemáte, budete nešťastní. Ak si myslíte, že vaše problémy sú neriešiteľné, tiež budete nešťastní. Vtip je teda v tom, že problémy treba riešiť, nie ich len mať.

12. V tom spočíva podstata zdokonaľovania seba samého: postaviť na prvé miesto viac pravých hodnôt, zaoberať sa viac správnymi vecami. Ak si zvolíte správne veci, o ktoré má zmysel sa starať, budete mať aj zdravé problémy. A ak budú vaše problémy zdravé, aj váš život sa bude lepšie vyvíjať.

13. Skutočné šťastie prichádza len vtedy, keď si nájdete také problémy, ktoré sa vám páčia a ktoré radi riešite.

14. Kľúčom k dobrému životu nie je mať viac a viac starostí, ale menej starostí. Treba sa starať len o skutočné, aktuálne a dôležité veci.

15. Sebapoznávanie je ako cibuľa. Má veľa vrstiev a čím viac ich odlúpnete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa rozplačete.

16. Treba vedieť – presne tak, vedieť – mať všetko v paži. Možno to bude znieť smiešne a možno budem vyzerať ako idiot, ale v podstate ide o toto: musíte sa naučiť nebyť roztržitý a sústrediť svoje myšlienky na to podstatné. Musíte sa naučiť pochopiť, čo si vy osobne najviac ceníte – a potom urobiť ostrý rez. Je to neuveriteľne ťažké. Môžu to byť dlhé roky pokusov a snáh a k tomu veľa neúspechov. Ale možno vôbec neexistuje úsilie, ktoré by bolo dôležitejšie. A tak či onak, všetko k tomu speje.

17. Ale taký je život: ak sa vám zdá, že ste idete proti celému svetu, pravdepodobne idete proti sebe samému, a nič viac.

18. Ak nie ste dostatočne motivovaní, aby ste sa odhodlali na dôležitú zmenu vo svojom živote, tak niečo robte. Môžete nejaký čas tápať. A potom pretvorte reakciu na toto konanie na spôsob, ako sa motivovať.

19. Ľudia nemôžu vyriešiť vaše problémy za vás. Ani by sa o to nemali pokúšať, pretože to vás neurobí šťastnými. Ani vy by ste nemali na seba brať problémy iných ľudí, pretože to nikoho neurobí šťastným. Len v nezdravých vzťahoch sa ľudia snažia riešiť problémy toho druhého, aby mali pocit vnútorného uspokojenia. V zdravom vzťahu ľudia riešia svoje vlastné problémy ako prejav záujmu o toho druhého.

20. Bez ochoty priznať si vlastnú chybu nie je možná skutočná zmena ani rast.

21. Istota je nepriateľom rastu. Nič nemožno považovať za neodškriepiteľné, kým sa to nestane. Ani potom to nie je isté. Preto je akýkoľvek rast nemožný bez uvedomenia si, že naše hodnoty sú vždy nedokonalé.

22. Neseďte len tak nečinne. Robte niečo. Odpovede sa dostavia.